
U petak je počeo splitski dio turneje "U iščekivanju urbanizma" i treće izdanje seminara "Grad na rubu katastrofe" koji organiziraju neformalna inicijativa "GradOdrasta" i Društva arhitekata Splita
Ove godine tema je urbane sanacije, a u fokusu je gradski kotar Mejaši. Zbog toga su aktivnosti počele vođenom šetnjom "Disaster Walk" grupe od dvadesetak arhitekata, studenata i stanara koje je kroz najdublje dijelove kvarta prošetao dugogodišnji stanar predjela u okolici crkve sv. Spasa.
Za ovo, samo naizgled periferno naselje danas slobodno možemo reći da je jedan od najaktivnijih dijelova grada u svakom smislu, tvrde organizatori događanja. Iako često percipirani kao nakupina neplanskih i naknadno legaliziranih objekata i ništa više, oni u svojoj srži nosi klicu razvoja budućeg Splita u svim svojim više i manje konstruktivnim konotacijama.
Kako na ovom prostoru, koji se nezaustavljivo izgrađuje i širi, staviti na stol temu urbanizma, urbane sanacije i kvalitete javnog prostora, zahtjevan je zadatak za struku. S druge strane zadatak je to koji otkriva niz aktera od stanara do investitora, od inicijativa do novopečenih doseljenika, koji su već prvi dan pokazali želju da sudjeluju u razgovoru.
EKSPERIMENT S UVOĐENJEM ELEMENATA URBANOG PROSTORA NA MEJAŠE
Nakon šetnje program je nastavljen u nekorištenom poslovnom prostoru pored kafića znakovitoga naziva "La Favela” trima kratkim predavanjima Kristine Perkov, Gorane Barbarić i Dragana Žuvele. Oni su sudionike, koji su se ranije prijavili za sudjelovanje, uveli u moguća polazišta za razgovor o urbanizmu mediteranske suburbije, ne samo Mejaša, nego čitave jadranske obale.
Nakon toga Jelena Borota s Kristinom Perkov govorila je o priručniku "Urbana obnova", nastalom kao smjerokaz za sanaciju posljedica zagrebačkog potresa, što je izazvalo živu raspravu o tome gdje je zapela urbanistička struka. Dan je završio otvorenjem izložbe "Radikalne kartografije" kojima se građane i struku aktivira u prepoznavanju potencijala i konflikata u prostorima gradova diljem svijeta.
Seminar je nastavljen u subotu ujutro radionicom "Urbana sanacija kojom će se ispitati četiri potencijalne metode uvođenja osnovnih elemenata urbanog prostora poput pločnika, parkirnih mjesta i zelenih površina u obuhvat u neposrednom okruženju Osnovne škole Mejaši i župne crkve sv. Spasa.
NA OKRUGLOM STOLU I TAJNOVITI SUDIONICI
Organizatori pozivaju stanare da se tokom subote i nedjelje barem nakratko uključe s komentarima i sugestijama u završni program koji uključuje predavanje i prezentaciju rezultata i okrugli stol "U iščekivanju urbanizma – Split".
U nedjelju u 17 sati sijedi prezentacija diplomskog rada Dore Komende "Istočno od grada" u kojem se nastoje locirati zone koje se nalaze u tkivu grada, a istovremeno mu ne pripadaju, odnosno zauzimaju fizički prostor u gradskoj strukturi, a nemaju obilježja grada. Koristeći "paket" javnih sadržaja koji nedostaju i rudimentarnog javnog prostora trga i ulice na kojima se odvija socijalni život, težnja je omogućiti podlogu za podizanje kvalitete života na specifičnim mikrolokacijama.
Pola sata poslije bit će prezentacija rezultata radionice, uz goste kritičare, članove novopokrenutog Radnog tijela za urbanizam Društva arhitekata Splita.
Trodnevni program završava u 18.30 sati okruglim stolom uz moderaciju predsjednice Društva arhitekata Splita Daše Gazde i poznatih, ali i još nepotvrđenih tajnovitih sudionika. Na njemu će se na temelju rezultata dvodnevne radionice preispitati teze o legalizaciji kao mehanizmu urbane konsolidacije i pokazati potrebu za jasnijim urbanim politikama u kontekstu prigradskih, neformalnih naselja kao i nove dinamike u organiziranju građanskih inicijativa, strukovnih i akademskih institucija.
Za sudjelovanje je obavezna prijava putem obrasca: https://forms.gle/cLVw8Xnxs4qaZpzeA