
Pametni telefoni su godinama dio naše svakodnevice i iz dana u dan povećava se vrijeme koje provodimo uz njih. To vrijeme za neke je postalo i problem, pa se već govori o ovisnosti i o problemu te se razmišlja i o tome kako se "skinuti" s njega.
Jari Roomer je na Medium.com objavio bezbolne savjete kako smanjiti ovisnost o pametnim telefonima.
On kao prvo predlaže isključivanje obavijesti, zbog čega nam neće stalno stizati upozorenja na poruke i na e-mail. Tako ćemo se moći fokusirati na posao i ne uvući se u mrežu pametnoga telefona.
Budući da je otvaranje pojedinih aplikacija postalo stvar navike i automatizma, on savjetuje preseljenje neke aplikacije na neko drugo mjesto unutar telefona, prenosi Lider.
Roomer predlaže brisanje aplikacija, i to ne samo onih koje nikada ne koristimo, nego i onih na koje trošimo previše vremena. Iako se čini paradoksalnim, korisno je instalirati i nove aplikacije. Na primjer Screentime koji mjeri koliko točno vremena provodite na mobitelu i koje vam aplikacije odvlače najviše pažnje. Ili Forest koji kroz igru ograničava u korištenju mobitela.
Važan korak bio bi nekorištenje mobitela prvih pola sata ili sat nakon buđenja, a dobar korak u tome je korištenje obične budilice umjesto mobitela, kojega treba što češće ostavljati kod kuće dok se šeta i druži s ljudima. Dok ne koristimo mobitel, možemo naučiti neki novi strani jezik ili vještinu ili uživati i učiti čitajući.
Kao zadnje, ali ne najmanje važno Jari Roomer ponudio je metodu "varanja", poznatu u svijetu fitnessa, gdje postoji "dan za varanje" u kojem jedemo što god želimo. Tako bismo se i mobitelu mogli prepustiti potpuno, ali uz jasno definiranje kada i kako, prenosi Lider.
Ovaj set mjera trebao bi pomoći svakome tko bi želio smanjiti vrijeme koje se provodi uz mobitel, svatko bi mogao pronaći korak koji bi mu mogao pomoći u smanjenju ovisnosti o mobitelu. Ako ipak ne može, neka pronađe neki drugi koji bi mogao djelovati u tome da postane gospodar svoga vremena i pažnje.