Vaterpolospektakl

Odlična obrana i raspoloženi Jerko Marinić Kragić odveli Hrvatsku u reprizu polufinala iz Spaladium Arene

Piše Iva Majić
12. siječnja 2024. - 19:40

U prekrasnom ambijentu bazena Mladosti uz Savu Hrvatska je slavila nad Grčkom 13:8 i plasirala se u polufinale Europskog prvenstva, a tamo će je u nedjelju čekati Mađarska.

Odlična obrana, raspoloženi pojedinci na čelu s Marinićom Kragićem koji je završio susret s četiri pogotka, dok je Bijač branio one ključne lopte, gurnuli su Barakude tamo gdje i pripadaju, a to je među najbojih osam u Europi i među momčadima koje će se boriti za odličja.

Gol za gol protekle su prve dvije četvrtine, nakon 16 minuta Grčka je bila u minimalnom vodstvu od 6:5. Harkov je otvorio i zabio za 1:0 brzim pogotkom, ali nije dugo trajalo to Hrvatsko vodstvo. Sve do sredine druge dionice, lovile su Barakude zaostatak od jednog gola protiv svjetskih viceprvaka. Međutim, kod rezultata 4:3 za Grčku, vezali su izabranici Ivice Tucka dva pogotka, najprije je bio precizan Marinić Kragić, a onda Vukičević za 5:4 i drugo vodstvo domaćina, nakon onog u prvoj minuti utakmice.

Nedugo nakon toga istopilo se vodstvo Hrvatske, pa se na duži predah otišlo s jednim golom na strani Grka.

A onda je uslijedio nastavak utakmice iz snova, nošeni publikom koja nije prestala navijati. A šta se orilo Zagrebom? Ma „sve”, od „moje domovine” preko „lupi petamo, reci evo sve za Hrvatsku” do „sve za ljubav šta triba je žena, čovik i more”. I treća je bila sreća, jer tu su četvrtinu Barakude dobile 4:0. Ništa nisu pustili u tih osam minuta, pa ni plivanje za loptu koje je dobio Bukić. Zatim je najprije izjednačio Lončar, a onda je svojoj momčadi dao vjetar u leđa i Bijač koji je upisao još jednu obranu. Reći ćemo, sebi za poklon jer je kapetan hrvatske reprezentacije proslavi 33. rođendan u bazenu. Nedugo nakon toga za 7:6 pogodio je Marinić Kragić, koji je svojim trećim pogotkom vratio Hrvatsku u vodstvo, a onda mu se pridružio i Vukičević, te još jednom JMK za 9:6.

Fantastična obrana ostavila je srebrne s Olimpijskih igara u Tokiju bez pogotka u trećoj dionici, a srećom nisu se baš popravili ni pred kraj. Prvi pogodak zabili su nakon 13 i pol minuta, a precizan je bio Papanastasiou. Očito ih je "ubila" ona treća dionica, a Hrvatsku gurnula tamo gdje joj je i mjesto. Dobra i čvrsta predstava u obrani dala je i odlučnosti u ofenezivi, onoga što je nedostajalo u prethodnim utakmica. Više nego dovoljno za još jedno polufinale Eura.

HRVATSKA - GRČKA 13:8 (3:3, 2:3, 4:0, 4:2)

Četvrtfinale Europskog prvenstva. Bazen Mladosti na Savi. Gledatelja: 2000

Suci: Boris Margeta (SLO), Raffaele Colombo (ITA). Delegati: Marijo Brguljan i Paulo Ramos.

Hrvatska: Bijač (9 obrana), Burić (1), Fatović (3), Lončar (2), Biljaka, Bukić, Vukičević (2), Žuvela, Marinić Kagić (4), Vrlić, Butić, Harkov (1), Popadić

Izbornik: Ivica Tucak

Grčka: Zerdevas (9 obrana), Genidounias (1), Skoumpakis, Gkiouvetsis, Fountoulis (1), Papanastasiou (2), Kalogeropoulous (1), Argyropoulos Kanakak (2), Alafragkis, Kakaris (1), Nikolaidis, Vlachopoulos, Tzortzatos

Izbornik: Theodoros Vlachos

Igrač više: Hrvatska (6/9), Grčka (2/7)