Novi podaci Ministarstva poljoprivrede otkrivaju da u Hrvatskoj kontinuirano već godinama pada proizvodnja mlijeka, piše Danica.hr. Isporučena količina kravljeg mlijeka u rujnu iznosila je 28,7 milijuna kilograma, što je u odnosu na isti mjesec lani niže za gotovo devet posto.
Ukupna otkupljena količina mlijeka u prvih devet mjeseci ove godine iznosila je 289 milijuna kilograma, što je sedam posto manje nego u istom razdoblju lani.
U rujnu u odnosu na kolovoz ove godine smanjena je proizvodnja svih proizvoda koji se prate: kravljeg sira za 12,6, vrhnja za 14, mlijeka za piće za 10,8 i maslaca za 8,1 posto… U odnosu na devet mjeseci lani manje je kravljeg sira za 3 posto, vrhnja 5,5, mlijeka za piće 13,6, a maslaca čak 34,5 posto.
Portal Danica.hr piše da je prosječna otkupna cijena mlijeka na razini EU u rujnu iznosila 43,45 eura za 100 kilograma i u odnosu na cijene godinu dana ranije bila je niža za 20,3 posto. Cijena mlijeka za listopad ove godine u EU je 43,47 eura, a u Hrvatskoj je viša za gotovo 11 posto.
Upravo je to razlog i više maloprodajne cijene mlijeka u Hrvatskoj u odnosu na EU prosjek. No, ne samo mlijeka: skuplji su i drugi mliječni proizvodi.
Kilogram maslaca prve klase u Hrvatskoj tako u listopadu stoji 6,82 eura, što je čak 43,4 posto više nego prosječna cijena u Europskoj uniji. Sir gouda u RH stoji 4,62 posto (12 posto više nego u EU), a sir edam 4,53 eura kilogram (9,4 posto više). Riječ je o veleprodajnim cijenama.