Vaterpolosp doha

Hrvatska je nakon drame u petercima izborila finale Svjetskog prvenstva! Vratar Jadrana junak utakmice

Piše Iva Majić
15. veljače 2024. - 19:22

Hrvatska je u finalu Svjetskog prvenstva! Četvrti put će Barakude igrati za naslov svjetskih pravaka, a bit će to u subotu u 15:30 protiv Italije. Ne može bez drame, ali možda je i tako slađe. Sve ono što smo pisali i najavljivali oko Francuza se ostvarilo. Hrvatska je bila favorit, ali do pobjede nije došla lako, dovoljno o tome govori i rezultat jereuropski doprvaci su slavili sa 17:16 (3:2, 3:3, 3:1, 2:5; 6:5). Bilo je to dramatično raspucavanje peteraca, a odluka je pala tek u 6. seriji seriji kada je drugi vratar Anić uskočio u bazen i obranio udarac Khaszu. Jedna obrana, ali medalje vrijedna. Nećemo još pisati zlatna obrana Jadranovog vratara, jer do tog odličja još treba doći.

Dojam je bio kako se moglo riješiti pitanje pobjednika i ranije, jer Barakude su imale prednost od 9:6 nakon tri četvrtine, uz to su još Francuzi uoči zadnjih desetak minuta ostali bez Crousillata, jednog ljevaka u svojim redovima. No, onda su na otvaranju zadnje dionice vezali dva gola za povratak "u život". Najprije Bouet pa Khasz za 9:8.

Imala je Hrvatska još prednost u svojim rukama, a zadnja minuta susreta sigurno nam je uzela koju dlaku s glave, jer Fatović je pogodio za 11:10, 52 sekunde do kraja. Nekako smo tada mislili "to je to", ali Khasz kojeg smo jako dobro naučili pisati, unatoč nezgodnom prezimenu pogađa na asistenciju Boueta za 11:11 iz jako teške pozicije, desnom rukom s desne strane,16 sekundi do kraja.

Odluka nas je odvela na peterce, a nikome nije ruka zadrhtala. Zatim je ključan potez povukao izbornik Tucak, kada je u bazen poslao drugog vratara, Anića, unatoč do tada odličnom rasploženom Bijaču koji je utakmicu završio s 11 obrana. Srećom, Hrvatska je zadržala mirnu glavu u ključnim trenutcima za novo veliko finale.

TIJEK UTAKMICE

SASTAVI

Hrvatska: Bijač, Burić, Fatović, Lončar, Lazić, Biljaka, Vukičević, Žuvela, Marinić Kragić, Vrlić, Harkov, Kržić, Anić

Francuska: Fontani, Khasz, T.Vernoux, Bjorch, R. Marion
-Vernoux, Bodegas, Crousillat, Dubois, Saudadier, Bouet, Nardon,
Vanpeperstraete, De Nardi

Raspucavanje peteraca

Mate Anić obranio je peterac Khaszu! Uskočio je u ovoj seriji u bazen i odveo Hrvatsku u finale

8‘ Idemo na peterce

8‘ Težak šut zabija Khasz za 11:11. Desnom rukom s desne strane, 16 sekundi do kraja...

8‘ Hrvatska ima plus jedan! Fatović je pogodio za 11:10

7‘ Živimo na slavi Marka Bijača, 12 obrana našeg vratara. Minuta i devet do kraja utakmice, a predah zove Tucak

6‘ Bouet zabija za 10:10, prvi igrač s tri gola. Dvije i pol minute do kraja utakmice

5‘ Harkov nije pogodio, a nakon toga u obrani je treće isključenje zaradio Lazić. No, Bijač je obranio pokušaj Francuza, ali se lopta opet odbila u ruke naših protivnika. Sve je to rezultiralo novih isključenjem, a kraj utakmice neće dočekati ni Harkov

4‘ Peterac za Francusku, Vernoux pogađa za 10:9

3‘ Burić je zaradio igrača više, a onda to okrunio golom na aistenciju Harkova. 5/9 je trenutna realizacija igrača više, 10:8 za Hrvatsku

3‘ Nova pogreška u obrani, Khasz je pogodio za 9:8, brzo se istopilo hrvatsko vodstvo

2‘ Smanjuju Francuzi na 9:7

Kraj 3. četvrtine

8‘ Hrvatska ima plus tri! Zabio je Žuvela za 9:6, osam sekundi prije kraja treće četvrtine

7‘ Peti put za redom nije bio precizan Marinić Kragić, ali nakon obrane je u kontri izborio peterca Fatović kojeg je realizirao JMK za 8:6. Uz to, Crousillat je dobio svoje treće isključenje, kraj susreta za jedinog ljevaka u Francuskoj

6‘ S igračem više smanjuju Francuzi na 7:6 s lijevog krila

6‘ Konačno! Žabicom je Lazić vratio Hrvatsku na plus dva, fenomenalan pogodak s vanjske pozicije za 7:5

5‘ Fontani drži korak s Bijačem, osma obrana za francuskog vratara. Burić nije uspio

4‘ Četvrti izbačaj za Vrlića, a minutu odmora zove Tucak. No, još nema gola

3‘ Izbori je igrača više Vrlić, dobro se otvorilo Mariniću Kragiću, ali još jednom nije bio precizan

2‘ Vratnicu je pogodio Marinić Kragić, ali nakon toga prekršaj u napadu je napravio Bodegas

1‘ Ovaj put brži su bili Francuzi, ali Hrvatska se obranila. Dobra reakcija biljake na dva metra

Kraj 2. četvrtine

8‘ Udarac Bodegasa brani Bijač, koji još jednom pokazuje kako je dobro raspoložen. Šesta obrana za nešeg kapetana koji tako osigurava minimalno vodstvo za Barkude

7‘ Drugi put za redom brani Bijač, a odličnu priliku imala je Hrvatska za plus dva. Isplivala su trojica naših igrača u kontru, Fatović je bio sam u situaciji, ali nije pogodio

6‘ Pogodio je Fatović za novo vodstvo, 6:5

6‘ Minutu odmora je zvao francuski izbornik, a nakon toga su njegovi igrači stigli do novog izjednačenja. Pogodio je Bjorch za 5:5, uz dosta sreće nakon što je prvi udarac obranio Bijač

5‘ Peti igrač više za Hrvatsku, ali dobru situaciju nije iskoristio Žuvela

4‘ Nije dugo trajalo novo vodstvo. Bouet je pogodio za 4:4, ali u sljedećem napadu je odgovornost preuzeo Marinić Kragić i pogodio za 5:4. Prvi pogodak na utakmici, a 11. na turniru

3‘ Jedna lijepa školska akcija. Obranila se Hrvatska, brzo preplivala na drugu stranu, a Fatović je pogodio za 4:3 na asistenciju Žuvele

2‘ Prvo izjednačenje na utakmici, pogodio je Marion-Vernoux

1‘ Počelo je novih osam minuta. Ponovno prvi napad za Hrvatsku, ali obranili su se Francuzi. Khasz je zatim pucao, ali četvrtu obranu je upisao Bijač

Kraj 1. četvrtine

7‘ Marion-Vernoux pogađa za 3:2, a samo nekoliko trenutaka nakon Hrvatska nije realizirala drugi napad u nizu

6‘ Burić je izborio isključenje. Treći igrač više za Barakude, a drugi put se u strijelce upisao Harkov, vraćamo se na plus dva

5‘ Kakva bomba Vernouxa za prvi pogodak Francuske

4‘ Odlična asistencija Žuvele za Biljaku, koji je ovaj put s precizan s pozicije centra, 2:0 za Hrvatsku

3‘ Biljaka nije uspio s lijeve strane, još uvijek je 1:0

2‘ Vratnica je spasila Hrvatsku, imala je Francuska igrača više, ali nisu uspjeli doći do izjednačenja

1‘ Utakmica je počela, plivanje za loptu je dobila Hrvatska, a odmah je u prvom napadu pogodio Harkov s desnog krila. Bila je to situacija s igračem više