Ostalou dohi

Hrvati briljirali u na Svjetskom prvenstvu, imamo dvoje polufinalista i 12. plivača svijeta

Piše HINA
11. veljače 2024. - 20:12

Hrvatski plivači Nikola Miljenić i Amina Kajtaz nisu se uspjeli plasirati u finale disciplina 50 leptir i 100 leptir na Svjetskom prvenstvu u Dohi. Ipak, dva polufinala su sjajni rezultati za hrvatsko plivanje. Miljenić je zauzeo 12. mjesto u polufinalu utrke 50 leptir, dok je Kajtaz bila 16. u polufinalu utrke 100 leptir.

Miljenić je u polufinale ušao sa 12. rezultatom kvalifikacija 23.41, u polufinalu je plivao brže, 23.37 što je njegov novi osobni rekord, ali nedovoljno za finale. Za osmo mjesto, koje je kao posljednje vodilo u finale, trebalo je plivati 23.24. Najbrži u polufinalu bio je Amerikanac Michael Andrew sa 22.94.

Bez finala je ostala i Amina Kajtaz na 100 leptir osvojivši 16. mjesto u polufinalu s rezultatom 59.22, što je osam stotinki sekunde sporije vrijeme od rezultata kojeg je plivala u kvalifikacijama gdje je zauzela 14. mjesto. Najbolje vrijeme polufinala imala je Njemica Angelina Kohler s rezultatom 56.11.

U ponedjeljak će u kvalifikacijama nastupiti Ana Blažević na 100 prsno, te Niko Janković na 200 slobodno.

Prvog dana plivačkih natjecanja u Aspire Domeu bila su četiri finala.

Koreanac Kim Woo-min osvojio je prvo zlato plivačkog dijela natjecanja na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima u Dohi. Naravno, u bazenima jer su natjecanja u daljinskom plivanju već iza nas.

Kim je slavio na 400 metara slobodno s rezultatom 3:42.71. Drugi je bio "zlatni" iz Budimpešte 2022. godine, Australac Elijah Winnington s rezultatom 3:42.86, dok je broncu osvojio Nijemac Lukas Martens (3:42.96).

U istoj disciplini, ali ženske konkurencije, slavila je 20-godišnja Novozelanđanka Erika Fairweather s rezultatom 3:59.44. Fairweather je prošle godine na SP-u u japanskoj Fukuoki bila brončana, no ovoga je "doplivala" do zlata.

Srebro je osvojila Kineskinja Li Bingjie sa 4:01.62, dok je bronca pripala Njemici Isabel Gose s rezultatom 4:02.39.

U utrci štafeta 4x100 slobodno slavile su Nizozemke Kim Busch, Janna van Kooten, Kira Toussaint i Marrit Steenbergen s rezultatom 3:36.61 ispred braniteljica naslova Australki (3:36.93), dok je Kanada bila treća (3:37.95).

U muškoj konkurenciji 4x100 slobodno zlato je osvojila kineska štafeta u sastavu Zhanle Pan, Xinjie Ji, Zhanshuo Zhang te Haoyu Wang s rezultatom 3:11.08. Pan je pritom u prvoj izmjeni postavio novi svjetski rekord na 100 slobodno 46.80. Mladi 19-godišnji Kinez je za šest stotinki sekunde srušio dosadašnji svjetski rekrod Rumunja Davida Popovicija iz 2022. godine.

24. travanj 2024 21:41