Iza Gradske knjižnice Ivan Vidali jedna je od najuspješnijih godina u povijesti, statistički podaci svjedoče povećanju od gotovo 50 posto u svim segmentima, novi prostori privukli su veliki broj korisnika svih generacija, a aktivnosti, projekte i radionice koje provode teško je pratiti na društvenim mrežama.
Privlači sve uzraste
Jedna je godina prošla otkad se korčulanska knjižnica preselila u nove prostore. Moderno i funkcionalno uređenih 450 četvornih metara u središtu Korčule s najsuvremenijom knjižničnom i informatičkom opremom omogućilo je 34 godine staroj knjižnici ostvariti potencijal trećeg prostora, odnosno javnog dnevnog boravka.
“Prilikom uređenja prostora, u suradnji s arhitektima, vodila nas je ideja trećeg prostora, mjesta okupljanja i interakcije u zajednici. Sa zadovoljstvom mogu reći da je knjižnica u 2023. godini bila dinamičan, živi prostor posvećen korisnicima koji ga oblikuju kako im odgovora dajući mu smisao i svrhu”, ispričala nam je ravnateljica Milojka Skokandić.
Njene riječi potvrđuju i statistički podaci, posudba knjiga bilježi povećanje od 23 posto u odnosu na 2022. godinu, članstvo za 20 posto, fizički posjeti knjižnici povećali su se za 46 posto, posjeti na događajima 16 posto, a korištenje knjiga za 48 posto! Sa sigurnošću možemo reći kako je korčulanska knjižnica danas središte društvenih događanja svih generacija.
Prostorije nove knjižnice, na radost ravnateljice, posebno su zaposjeli najmlađi korisnici koji uživaju u raznim programima, od pričaonica, radionica šaha, čitateljskih izazova, projekata u suradnji sa školama za očuvanje kulturne baštine do dječjeg književnog festivala, čak i ljeta provode u knjižnici... Međutim, programi za odrasle ne zaostaju, od digitalizacije zavičajne građe, niza kreativnih radionica, čitateljskog izazova za odrasle, predstavljanja knjiga do novog broja znanstvenog časopisa Kanavelić... Knjižnica je u Korčuli postala toliko popularna da svjedočimo simpatičnom međugeneracijskom prepiranju.
“Neki stariji korisnici komentiraju da je ponekad u knjižnici prebučno, razumijemo ih, no smatramo da je i dalje veća korist od dolaska mladih. Oni su naši budući korisnici, kad naviku čitanja steknete u najranijoj dobi, teško ćete je izgubiti u odrasloj. Knjižnica radi cijeli dan, ima termina kad je mirno, a djecu učimo kakvo je ponašanje u knjižnici poželjno, naći ćemo zajednički jezik”, s osmijehom ističe ravnateljica.
Čarobna formula
Ministarstvo kulture i medija dodijelilo je 2024. Gradskoj knjižnici 13.600 eura bespovratno. Ravnateljica otkriva kako će tim sredstvima nastaviti realizirati već prepoznate programe, ali i neke nove. I s manje se može svašta napraviti kad se ima volje, uvjerena je, a volje u korčulanskoj knjižnici ne nedostaje. Tim koji radi čine isključivo žene, možda je zato tako uspješan.
“Izabel je moja dugogodišnja kolegica, a tu su i dvije mlade djelatnice Ivana i Rita, pune elana i želje za radom što se vidi na rezultatima. Ponekad nam je teško iskoordinirati sve aktivnosti i programe, no cilj nam je neprestano podizati ljestvicu. Uspjeh knjižnice je timski rad, svi smo jednako zaslužni. Moto naše knjižnice uvijek je bio ‘živjeti na otoku ne znači biti otok’ i time se vodimo”, poručila je.
Ravnateljica nam je otkrila formulu koju su osmislile njene kolegice iz Knjižnica grada Zagreba za izračunavanje tržišnih vrijednosti knjižničkih usluga koje su u pravilu značajno veće od utrošenih financijskih sredstava. Lani je korčulanska knjižnicama imala 1.061 aktivnog člana. Posuđeno je 19.210 knjiga ili 18 po glavi člana godišnje. Ako uzmemo u obzir da je prosječna vrijednost knjige u Hrvatskoj oko 22 eura, korisnici su ostvarili uštedu od 385 eura godišnje za samo 7 eura najvećeg iznosa članarine da ne spominjemo brojne programe i radionice koje također imaju tržišnu vrijednost, a za sve su korisnike besplatne.