StoryEditorOCM
Turizam i gospodarstvoSKORO BEZIZLAZNA SITUACIJA

Paušalni obrtnici sve više na udaru Porezne uprave, provjerili smo kakva je situacija na dubrovačkom području: ograničavaju se poduzetničke slobode, a mnogi obrtnici bez razloga dolaze pod pojačanu kontrolu

Piše Bruno Lucić
8. rujna 2022. - 21:25

Sve više obrtnika popuštaju pritisku Porezne uprave te napuštaju svoj poslovni model te se prebacuju na ‘d.o.o.‘, napuštaju zemlju ili čak gase svoje obrte jer su dobili rješenje kako je ono čime se bave privremeni nesamostalni rad. Predsjednica Ceha ugostitelja udruženja obrtnika Dubrovnik i Obrtničke komore Dubrovačko-neretvanske županije, Nikolina Farčić, prokomentirala je situaciju.

- Paušalno oporezivanje je mogućnost koju je zakonodavac omogućio obrtnicima koji tek započinju s radom, kao i onima koji već obavljaju djelatnost i dohodak utvrđuju temeljem propisanih poslovnih knjiga u nekom drugom obliku oporezivanja. Pritisak na obrtnike koji se spominje nastao je zbog nekih zloupotreba ove mogućnosti oporezivanja kad poslodavac uvjetuje radniku da umjesto zasnivanja radnog odnosa, radnik mora otvoriti obrt preko kojega mu se isplaćuje plaća bez svih davanja koja radni odnos podrazumijeva, što predstavlja prikriveni oblik nesamostalnog rada. Zbog toga mnogi obrtnici (bez razloga) dolaze pod pojačanu kontrolu jer se njihov samostalni rad tretira previše usko i ograničeno što ograničava poduzetničke slobode koje često idu brže propisa, ističe Farčić te dodaje:

image

Predsjednica Obrtničke komore Dubrovačko-neretvanske županije Nikolina Farčić

Cropix

- U Dubrovačko-neretvanskoj županiji obrtnici dijele sudbinu svih obrtnika u RH pa se ovaj navedeni problem odnosi i na njih iako nismo imali pritužbe. Prelazak na drugi model oporezivanja je predviđen pravilnikom o porezu na dohodak. Imamo saznanja da se pred Upravnim sudom RH preispituje sadržajna razlika "samostalnog" od "nesamostalnog" rada koja bi trebala ukloniti prijepore o pitanju paušalnog oporezivanja, komentira Farčić.

Predsjednica županijske Obrtničke komore istovremeno napominje:

- Obrtnik koji tek započinje obavljati samostalnu djelatnost dužan je podnijeti prijavu u registar poreznih obveznika na Obrascu RPO. Prijava se podnosi Poreznoj upravi nadležnoj prema mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta u roku 8 dana od dana početka obavljanja samostalne djelatnosti. Međutim, obrtnici koji su dosad dohodak utvrđivali temeljem propisanih poslovnih knjiga, a žele i ispunjavaju uvjete za prelazak na utvrđivanje dohotka u paušalnom iznosu i plaćanje paušalnog poreza i prireza porezu na dohodak, moraju to učiniti najkasnije 15 dana po isteku poreznog razdoblja odnosno kalendarske godine.

image

Predsjednik Udruženja obrtnika Dubrovnik Zlatko Begušić

Božo Radić/Cropix

Predsjednik Udruženja obrtnika Dubrovnik Zlatko Begušić s druge strane ističe:

- U Udruženju obrtnika Dubrovnik nema promjena u broja obrta na našem području, kao što nema ni najava o promjenama načina poslovanja ili gašenja obrta, pojašnjava Begušić.

22. studeni 2024 08:21