StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetpromjena odnosa

Hrvatska s eskadrilom Rafale zrakoplova postaje vodeća zrakoplovna sila u regiji, Srbija ima najviše aviona, ali pred otpisom. Neki imaju i prave muzejske primjerke

Piše psd
26. studenog 2021. - 21:01

Ugovor o kupoprodaji 12 borbenih zrakoplova Rafale između Francuske i Hrvatske, čime se Lijepa naša pretvara u vodeću zrakoplovnu snagu u regiji, dobar je povod za inventuru vojne avijacije i u susjednim nam zemljama. 

Srbija, koja je naslijedila sve glavne resurse nekadašnje JNA, ima na raspolaganju najviše vojnih letjelica, ali s problematičnim datumom proizvodnje: kako su i oni predugo računali na prastare MIG 21 zrakoplove (dvosjede bez radara), rješenje je pronađeno u donacijama polovnih MIG-ova 29 iz prijateljske Rusije i Bjelorusije.

Sada je, kako piše beogradski tjednik Vreme, 14 takvih aviona u batajničkoj bazi. Jednosjeda je 11, a tri su dvosjeda. Po podrijetlu – četiri su naslijeđe jugoslavenske ere, šest je nabavljeno od Vladimira Putina i četiri od Aleksandra Lukašenka. Činilo se racionalnim da se kao prijelazno rješenje do nabave eskadrile višenamjenskih borbenih zrakoplova uloži nešto novca u obnovu resursa, ali Ministarstvo obrane Srbije odlučilo je da ide korak dalje i ugovorilo je modernizaciju po ruskom projektu MiG-29SM, koji je ranije izrađen za Peru i Mjanmar. Ima tu nekih interesantnih novina kao što su nove rakete zrak-zrak, pa neka vođena sredstva za djelovanje s veće udaljenosti, prenosi Slobodna Dalmacija

image
Mig 21 kojim je Rudolf Perišin kojim u listopadu 1991. godine iz Bihaća preletio u Klagenfurt
Ronald Gorsic/Cropix


Eskadrila MiG-29 dovedena je u red, odnosno u let 2018. godine, a sada su u tijeku provjere prototipa moderniziranih letjelica, pa slijede prepravke na svim primjercima. Slaba točka tog ulaganja je činjenica da je životni vijek tih letjelica - limitiran.

Kada su MiG-29 nabavljeni 1987.–1988., propisano je da ostanu u službi 24 godine, a kasnije je taj rok produžen na 30 godina. S obzirom da su ti avioni već premašili taj vremenski limit, ruska firma RSK MiG koja je nositelj autorskih prava, odobrila je produžetak resursa za pet godina i još jednom isto toliko! Četiri aviona koja su ove godine stigla u Srbiju iz Bjelorusije dobila su 10 godina resursa i to je kraj.

Vojska Srbije ima još i prastare Orlove. Jedan po jedan izlaze s remonta i sada je 12 zrakoplova u resursu od 26 koliko ih je na papiru. Ne treba zaboraviti ni na nekoliko Galebova 4 koji su dvosjedi za obuku, ali i sad već kandidati za muzejske zbirke. 

U Banjoj Luci se nalaze Orlovi, Jastrebovi i jedan Galeb 4, ali ne lete od 2006. godine.

U Makedoniji su iz hitne ratne nabavke 2001. ostala četiri jurišnika Suhoj 25, ali također samo kao izlošci za muzej. U Crnoj Gori čuvaju se četiri Galeba 4 koja ne lete već punih 11 godina.

image
Christophe Simon
25. travanj 2024 23:54