SportSRUŠILI AUSTRIJU

Hrvatska je u polufinalu Lige nacija! Marko Livaja ušao s klupe i pokrenuo veliku pobjedu ‘vatrenih‘ u Beču

Piše R.R., Frane Vulas
25. rujna 2022. - 22:57

Hrvatska je izborila plasman na Final Four Lige nacija! Dugo, dugo se činilo kako bi „kockasti” u posljednjem ogledu grupne faze mogli propustiti povijesnu priliku jer im je trebala pobjeda nad Austrijom ili da Danska ne svlada Francusku. Točno sat vremena semafor na Ernst Happel stadionu je pokazivao Hrvatskoj nedovoljnih 1:1, dok je za to vrijeme Danska vodila 2:0 protiv svjetskih prvaka u Kopenhagenu. Ni rezultatski, ni na terenu to od strane „kockastih” dugo nije izgledalo dobro. Ali kao da su tada zajedno Ivan Perišić i samo sedam minuta ranije u igru ušli Marko Livaja rekli – vrime je. Maestralno je u 69. minuti Perišić ubacio na drugu vratnicu, a najbolji igrač Hajduka Livaja je iz teške situacije majstorski glavom ugurao loptu od vratnice u gol za 2:1 vodstvo. Samo tri minute kasnije Lovro Majer je uposlio Dejana Lovrena, a stoper Zenita u svom povratku u reprezentaciju nakon godinu dana zabio je glavom za 3:1.

- Večeras je naša fešta, večeras se vino pijeeee... - orilo se već tada stadionom, iako je do kraja susreta bilo još dugih dvadesetak minuta. Međutim, u nastavku ogleda dotad ne pretjerano uvjerljivi „kockasti” dobili su na samopouzdanju i sakrili su domaćinu potpuno loptu. Uslijedila je velika hrvatska fešta u Beču, igrača i navijača. Gotovo polovina stadiona, više od dvadeset tisuća navijača bodrilo je Hrvatsku.

Od prve minute se orilo stadionom: „Zovi, samo zoviii...” Međutim, osim na samom početku susreta i u završnih pola sata, Hrvatska nije bila na svom renomeu. Pet izmjena u odnosu na trijumf nad Danskom u Maksimiru u četvrtak napravio je u početnoj postavi izbornik Zlatko Dalić. Početak je bio baš kao iz bajke. Već u 6. minuti na asistenciju Nikole Vlašića kapetan Luka Modrić Hrvatsku je doveo u vodstvo. Pritom je Modrić bio spretniji i brži od klupskog kolege iz Real Madrida Davida Alabe. Međutim, vodstvo Dalićevih izabranika trajalo je samo tri minute. Tada je Josip Stanišić darivao loptom svog klupskog kolegu iz Bayerna Marcela Sabitzera, a ovaj pronašao strijelca Christopha Baumgartnera.

Od tog trenutka se Hrvatska polako gasila, a domaćin je rastao. Ujedno su još „kockasti” i već u 16. minuti zbog ozljede mišića ostali bez Marcela Brozovića. Mogli su Baumgartner i Marko Arnautović u prvom poluvremenu, odnosno Michael Gregoritsch u nastavku iz velikih prigoda dovesti Austriju u vodstvo, ali odlični Dominik Livaković i manjak koncentracije domaćih igrača su držali Hrvatsku u egalu. U nastavku susreta je obostrano porasla i nervoza, utakmica se zaoštrila. Hrvatskoj je pobjeda trebala za prolazak na završnicu, Austriji za ostanak u A razredu Lige nacija, bez obzira na rezultat iz Kopenhagena. Do velikog buđenja Hrvatske u završnici na krilima pogotka napadača Hajduka Livaje. U predvečerje Svjetskog prvenstva Hrvatska je ostvarila veliki uspjeh i izborila priliku da se iduće godine bori za trofej.

Semafor

Austrija – Hrvatska 1:3 (1:1)

Beč – Stadion Ernst Happel. Gledatelja 45.700.

Sudac: Artur Soares Dias (Portugal) – 6.

Strijelci: 0:1 Modrić (6), 1:1 Baumgartner (9), 1:2 Livaja (69), 1:3 Lovren (72).

Žuti kartoni: Posch, Sabitzer (Austrija), Perišić, Lovren (Hrvatska).

Najbolji igrač: Ivan Perišić (Hrvatska).

Austrija (3-5-2): Lindner (6,5) – Posch (5,5) (od 62.Wober –), Danso (6), Alaba (5,5) – Trimmel (6) (od 63. Lainer –), Baumgartner (6,5) (od 82. Schmid –), Schlager (6), Seiwald (5,5), Sabitzer (6,5) – Gregoritsch (5,5) (od 82. Onisiwo –), Arnautovic (5,5) (od 63. Saračević –).

Hrvatska (4-3-3): Livaković (7) – Stanišić (6), Lovren (7), Gvardiol (6,5), Barišić (6) (od 62. Sosa 6,5) – Modrić (7), Brozović (–) (od 18. Majer 6,5), Kovačić (6) (od 84. Kramarić –) – Vlašić (6,5) (od 84. Pašalić –), Budimir (6) (od 62. Livaja 7), Perišić (7).

Tijek susreta

90‘+3 Kraj susreta, Hrvatska ide na završni turnir Lige nacije

90‘+2 Kramarić je tražio prostor za šut, našao ga je, ali je bio neprecizan

90‘ Igrat će se još tri minute sudačkog dodatka

86‘ Schmid je pucao iz daljine, ali ravno u Livakovića

83‘ Dvostruka zamjena kod naših, umjesto Kovačića i VLašića ušli su Kramarić i Pašalić

78‘ Slomili smo otpor domaćina, teško da mogu preokrenuti rezultat, lopta im je "sakrivena"

74‘ Mogli smo zabiti još jedan zgoditak, ali je Perišićeva lopta odsjela je na gredi

71‘ Novi goooollll, Modrić je kratko dodao do Majera, ovaj je ubacio loptu na drugu vratnicu gdje je nečuvan ostao Lovren koji je majsotrski od poda zakucao loptu pored nemoćnog Lindnera

70‘ Perišić je odlično prošao, ubacio tražeći Livaju, ali je Alaba odbio u korner

68‘ Otvorilo se, Kovačić jezapočeo akciju, Sosa osvojio puno prostora, produžio do Perišića koji je pogledao gdje je Livaja, odlično ubacio na drugu stativu, a naš je centarfor prevario Lindnera i zabio za vodstvo

65‘ Nova prilika za domaćine, Wober je preciznim ubačajem pronašao Gregoritscha koji tuče glavom pored Gvardiola, a naš se vratar još jednom istaknuo maestralnom intervencijom

63‘ Centrirao je Perišić iz ‘svoje‘ najdraže pozicije, očistili su to Austrijanci, ali samo do Vlašića koji nakon solo-prodora uspijeva izboriti korner

62‘ Dvostruka je zamjena kod Austrije izašli su Arnautović i Posch,, a ušli su Saračević, Wöber

61‘ Dvostruka izmjena kod Hrvatske, ušli su Livaja i Sosa a izašli su Budimir i Barišić

60‘ Čudna situacija, lopta je pogodila Lovrena u živom zidu, dobio je žuti karton zbog igranja rukom, ali ni ovaj put Sabitzer nije dobro pucao, obranili smo se

58‘ Faulirao je Gvardiol Gregoritscha, daleko je od gola, ali dobra pozicija

56‘ Konačno smo odigrali dobru akciju, Vlašić je s boka ubacio, Budimir nije uspio doi do lopte

54‘ Posch je sada uzvratio faulom na Perišiću zbog okoje je dobio žuti karton

53‘ Tražili su naši kazneni udarac, Budimir je bio u duelu s Dansom, ali sudac Dias je pokazao da od svega nema ništa

52‘ Sabitzer je dobio žuti karton zbog starta na Modriću

50‘ Pokušao je Majer podvaliti loptu do VLašića, ali je ostala lopta u bloku

47‘ Požutio je Ivan Perišić zbog prekršaja na Poschu

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme

Loše vijesti stižu iz kopenhagena, tamo je nakon provog poluvremena domaćin u vodstvu 2:0 pogocima Dolberga i Skov Olsena i trenutno je vodeći u skupini

45‘ + 4 Kraj prvog poluvremena

45‘ + 3 Odigrali su kratko Vlašić i Perišić, naše je krilo pucalo s velike udaljenosti, a Lindner je sigurno obranio

45‘ Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade

45‘ Dobro se izborio za prostor Vlašić, odmah tukao, ali ravno u Lindnera

43‘ Nova velika prilika za Austriju, lako su nas probili na sredini, Arnautović je krenuo sam, dobro pucao, ali je Livaković obranio

40‘ Konačno smo malo prodisali, Stanišić je presjekao loptu, Majer se sjurio prema kaznenom prostoru, ali je njegov udarac završio u bloku

38‘ Nakon nove izrađene akcije šutirao je Schlager, uspio je blokirati Stanišić.

34‘ Nisu se sporazumjeli Gvardiol i Livaković, sudarili su se u borbi za loptu, ali srećom Baumgartner to nije iskoristio i promašio je veliku priliku

32‘ Stisnuli su nas Austrijanci nikako ne možemo izaći s loptom prema naprijed

27‘ Sabitzer je pokušao iznenaditi našu obranu, ali od svega krner

23‘ Nova velika prilika za domaćina, izigrali su naše stopere, iz drugog plana je utrčao Baumgartner i silovito opalio s ruba šesnaesterca, ispružio se Livaković na golu, a udarac je prohujao tik uz vratnicu

21‘ Šutirao je Arnautović s ruba kaznenog prostora, ali je ovog puta Livaković bio na mjestu, sigurno je pokupio loptu

17‘ Umjesto Marcela Brozovića koji se ozlijedio u igru je ušao Lovro Majer

16‘ Problemi za Dalića, ozlijedio se Marcelo Brozović

14‘ Perišić prebacio stranu do Stanišića, uslijedio je centaršut iz teške pozicije u peterac, no ondje su austrijski braniči pravovremeno zatvorili Budimira

12‘ Oporavili smo se od šoka, povezali nekoliko dodavanja i to je sada dobro

10‘ Trajala je VAR provjera zbog mogućeg zaleđa, ali na kraju od svega ništa, gol je priznat

9‘ Čitav niz pogrešaka naših, na kraju je Stanišić dodao do Sabitzera koji je ubacio loptu u kazneni prostor gdje je bio Baumgartner koji je odlično glavom pogodio u malu mrežicu

6‘ Fantastična akcija naših, Vlašić je probio bok, izbacio cijelu obranu, Modrić se u primanju oslobodio Alabe i mirno zabio loptu u bliži kut nemoćnog Lindnera za vodstvo

5‘ Neoprezan je bio Baumgartner, laktom je udario Brozovića, ali je ostao bez kartona

4‘ Prva šansa i prvi korner pripao je Vatrenima! Perišić je probio lijevi bok pa dao povratnu do Barišića koji centrira za Budimira čiji udarac glavom od bloka odlazi u korner...