StoryEditorOCM
ForumSVE JE SKUPLJE

Predsjednica Hrvatske udruge potrošača: ‘Ljudi su strašno ljuti, mi prijavljujemo Inspektoratu pa ćemo vidjeti što će napraviti. Da će ovako biti nismo očekivali...‘

Piše Anita Belak Krile
3. siječnja 2023. - 16:34

“Upozorili smo da je bilo kod svih i da će biti kod nas, ali da će ovako biti nismo očekivali. Krenulo je s kavom pa s kruhom pa s cigaretama - komentirala je Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge potrošača zaokruživanje cijena otkako je od 1. siječnja Hrvatska uvela euro kao službenu valutu.

Gostujući na N1 televiziji kazala je kako su ljudi s pravom ljuti i razočarani jer imamo stampedo cijena od prošle godine.

„Sve stalno poskupljuje. Cijelo vrijeme se govorilo da s uvođenjem eura neće biti poskupljivanja, a sada nam se pokazuje suprotno”, rekla je Knežević.

Navela je kako se potrošači žale da je cijena bijelog kruha, primjerice, sada jedan euro, a bila je niža od 7 kuna.

 “Kava je poskupjela dvije i pol kune. Cigarete koje su bile 29 kuna sad su 3,90 eura. Ljudi su strašno ljuti, mi sve prijavljujemo Inspektoratu pa ćemo vidjeti što će oni napraviti. Bio je problem s kovanicama, koje neki nisu htjeli uzeti. Gospođa nam je rekla da je došla kupiti novine, donijela dva medvjeda, a prodavačica ih nije htjela uzeti”, ispričala je predsjednica Hrvatske udruge potrošača.

Društvene mreže su zatrpane žalopojkama i zgražanjem zbog bezobrazne i očigledne pljačke u zaokruživanju cijena u eurima. Ljudi se javljaju kako su poskupjele osnovne namirnice, ali i usluge frizera, mehaničara, fitness centri... Neki su trgovci u godinu dana maslacu digli cijenu za više od 100 posto, a sad se hvale kako su u pretvorbi u euro - skinuli par lipa. A tako je i sa ostalim mliječnim proizvodima, sirevima, jogurtima... 

- Kruh u pekarni Korica poskupio 14,5 posto - požalio se jedan potrošač, a drugi naveo kako je baguette u pekarnici Noel skuplji 30 posto.

"Kupovao sam i prije svježi sir od 500 grama. Lani je bio deset kuna pa za vrijeme inflacije na jesen, digli su cijenu na 14,99 kn (1,99 eura). Jutros odlazim u isti taj trgovački lanac i cijena nije više 1,99 eura nego okrugla cifra 2,15 eura", naveo je kupac. 

image
Neja Markicevic/Cropix/Cropix

Ana Knežević je podsjetila kako je zaokruživanje na puno višu cijenu prekršaj, kao i da očekuju da Državni inspektorat, kao i Turistička inspekcija provjere cijene kava u kafićima.

“Da će zaokruživati na dva i pol eura kavu koja je bila 14 kuna, malo je predrastično”, istaknula je. 

Ministri su, veli, oštri na riječima ali ako se to ne pretvori u djela – badava.

 “Državna inspekcija ima mogućnost po zakonu ovo kontrolirati. Mogu kao tajni kupci obilaziti dućane i kontrolirati ako je nešto poskupjelo. Mora biti cijeli sustav. Crne liste ne znače ništa. Da su htjeli, moglo se u to uključiti i Ministarstvo gospodarstva i provjeravati cijene. Oni su to prepustili nama, a mi smo volonteri u svim udrugama”, rekla je Knežević.

Ocijenila je kako će ovih 14 dana, koliko traje dvojni optjecaj valuta biti trzavica između potrošača i trgovaca.

„Bit će također zanimljivo vidjeti što će biti kad bude samo euro”, zaključila je Knežević.

28. travanj 2024 21:14