VAŽNE ČINJENICE
► Američki predsjednik je dozvolio udare po unutrašnjosti Rusije američkim dalekometnim oružjem koje je Ukrajini donirano proteklih godina. Do te odluke to oružje je bilo moguće koristiti samo unutar službeno priznatih granica Ukrajine.
► Dozvolu su zatim dali i Francuzi i Britanci.
► Rusi prijete, kažu da je ovo uvod u širenje rata.
► Agencije navode da bi udari mogli uslijediti uskoro, spominju se sljedeći dani. Međutim, napominju da se operacija drži u najvećoj mogućoj tajnosti, a sve kako Rusi ne bi gađali lansere.
12:40 Rusija je izvela raketni napad na Odesu, na jugozapadu zemlje, potvrdio je čelnik te regije. Oleh Kiper izjavio je da "ima žrtava i ozlijeđenih", ne navodeći točan broj osoba. Dodao je da su u napadu oštećeni civilna infrastruktura, uključujući stambene zgrade. Prema prvim podacima, ubijeno je osmero ljudi, a ranjeno je još 18.
Službeni gradski račun na Telegramu objavio je da je raketa pogodila stambenu zgradu,
"Zasad se već zna za osmero mrtvih, ljudi su samo išli svojim poslom", stoji u priopćenju.
Snimke objavljene na društvenim mrežama prikazuju posljedice napada, a na njima se vide tijelima koja leže na ulici i automobili u plamenu. Oleg Kiper, guverner Odese, rekao je da su još četiri osobe u teškom stanju.
Svako takozvano zamrzavanje sukoba duž postojećih linija bojišnice bilo bi "neprihvatljivo" za Rusiju, navodi se u izvješćima koja citiraju izjave glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova.
Reakcija je uslijedila nakon Bloombergovog izvješća u kojem stoji da se u Europi sve više priznaje da će Volodimir Zelenski možda morati napraviti kompromis s Vladimirom Putinom kako bi okončao rat, pri čemu je malo vjerojatno da će ijedna strana odnijeti potpunu pobjedu na bojnom polju. Izvori su izjavili za list da turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan planira predstaviti prijedlog za zamrzavanje sukoba kada se čelnici G20 danas sastanu u Brazilu.
Erdogan će također predložiti da Kijev pristane na odgodu pregovora o svom pristupanju NATO-u za najmanje jedno desetljeće kao ustupak Putinu, izvijestilo je. Naširoko se izvještava da je Peskov, upitan o prijedlozima, rekao da je "opcija zamrzavanja linije borbenog kontakta neprihvatljiva za Rusiju".
Mnogi očekuju da će povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću donijeti novi poticaj za mirovni sporazum - i smatraju da bi svaki realan sporazum uključivao zamrzavanje rata duž trenutnih linija bojišnice i Ukrajinu koja ustupa dio svog teritorija Rusiji.
Ali Peskovljevi komentari mogli bi umanjiti nade u brzi kraj rata za koji je Trump ranije tvrdio da ga može postići.
12:30 "Potez odlazećeg američkog predsjednika Joea Biden predstavlja jedan od najprovokativnijih i najnepromišljenijih koraka njegove administracije, što nosi rizik od katastrofalnih posljedica", objavio je ruski državni list Rossiyskaya Gazeta.
Ruski zastupnik Leonid Slucki, čelnik prokremaljske Liberalno-demokratske stranke, rekao je da će odluka "neizbježno dovesti do ozbiljne eskalacije, prijeteći teškim posljedicama". Ruski senator Vladimir Džabarov nazvao je ovaj potez "nezabilježenim korakom prema Trećem svjetskom ratu".
12:20 Kremlj je u ponedjeljak priopćio da bi bilo kakva odluka SAD-a da dopusti Ukrajini da ispali američke projektile duboko u Rusiju značila da je izravno uključen u sukob te je optužio administraciju predsjednika Joea Bidena za eskalaciju.
Rusija već mjesecima govori Zapadu kako bi protumačila takvu odluku i da bi to povećalo rizik od sukoba s NATO savezom predvođenim SAD-om.
Na pitanje o izvješćima New York Timesa i Reutersa da je Bidenova administracija donijela odluku o dalekometnim udarima, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov istaknuo je da se izvješća ne temelje ni na kakvoj službenoj izjavi.
"Ako je takva odluka doista formulirana i prenesena režimu u Kijevu, onda je to kvalitativno nova runda napetosti i kvalitativno nova situacija sa stajališta angažmana SAD-a u ovom sukobu", rekao je Peskov.
Predsjednik Vladimir Putin je potpuno jasno iznio rusko stajalište kada je u rujnu govorio u Sankt Peterburgu, rekao je Peskov. Putin je 12. rujna rekao da bi zapadna suglasnost za takav korak značila "izravno uključivanje zemalja NATO-a, Sjedinjenih Država i europskih zemalja u rat u Ukrajini" jer bi vojna infrastruktura i osoblje NATO-a morali biti uključeni u ciljanje i ispaljivanje projektila.
"Očito je da administracija na odlasku u Washingtonu namjerava poduzeti korake kako bi nastavila dolijevati ulje na vatru i nastaviti provocirati napetost oko ovog sukoba", rekao je Peskov.
Reuters je u nedjelju izvijestio o odluci Bidenove administracije, pozivajući se na dva američka dužnosnika i izvor upoznat s odlukom. O odluci je izvijestio i New York Times.
Izvori citirani u oba izvješća predstavili su taj potez djelomično kao odgovor na najavljeni dolazak sjevernokorejskih vojnika u rusku regiju Kursk kako bi pomogli Rusiji u odbijanju ukrajinske invazije.
11:30 Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock je izrazila odobravanje izvješća o tome da američki predsjednik Joe Biden dopušta Ukrajini korištenje američkih dalekometnih projektila protiv određenih ciljeva u Rusiji, piše u ponedjeljak njemačka agencija dpa.
Razgovarajući s njemačkim radijem rbb, Baerbock je podcrtala važnost toga da se Ukrajini omogući neutralizacija prijetnji na njihovom izvoru.
"Ukrajinci ne bi trebali čekati da rakete prijeđu granicu, trebali bi moći izravno uništavati lansirna mjesta", kazala je Baerbock, pozvavši se na načelo samoobrane. Baerbock, iz redova njemačkih Zelenih, rekla je da je u ovom pitanju njena stranka suglasna s istočnoeuropskim partnerima kao i britanskom, francuskom i američkom vladom.
Socijaldemokratska partija njemačkog kancelara Olafa Scholza oklijeva Kijevu pružiti oružje koje bi ukrajinskim snagama omogućilo da napadaju ciljeve dublje u ruskom teritoriju.
Ministrica je naglasila jedinstvene izazove s kojima se suočava Ukrajina, čiji sustavi protuzračne obrane postaju neučinkoviti zbog blizine ruske granice i brzog djelovanja raketa.
Prema medijskim izvješćima, predsjednik Biden je Ukrajini odobrio korištenje projektila ATACMS za obranu vlastitih snaga, a naročito u ruskoj Kurskoj oblasti, koju su djelomično okupirali ukrajinski vojnici.
Premda su Pentagon i američko vijeće za nacionalnu sigurnost odbili komentirati izvješća, nisu ih porekli.
09:50 Milijuni Šveđana će od ponedjeljka početi dobivati brošure u kojima su savjeti za stanovništvo kako se pripremiti i ponašati u slučaju rata ili drugih neočekivanih kriza.
“Ako dođe do krize ili rata” brošura je od prije šest godina, a koja je sada ažurirana zbog onog što švedska vlada naziva pogoršanom sigurnosnom situacijom, pri čemu se misli na rusku invaziju na Ukrajinu. Knjižica je sada također dvostruko veća, piše BBC.
Susjedna Finska također je upravo objavila svoje savjete na internetu o “pripremi za incidente i krize”. I Norvežani su nedavno primili pamflet koji objašnjava kako se samostalno snalaziti tjedan dana u slučaju ekstremnih vremenskih prilika, rata i drugih prijetnji.
U detaljnom odjeljku o vojnom sukobu, finska digitalna brošura objašnjava kako bi vlada i predsjednik reagirali u slučaju oružanog napada, naglašavajući da su finske vlasti “dobro pripremljene za samoobranu”.
08:50 Ljutnju zbog poteza još uvijek aktualnog američkog predsjednika Joea Bidena nije mogao sakriti Trumpov sin Donald Trump Jr. koji je izjavio kako se čini da ‘vojno-industrijski kompleks želi biti siguran da je Treći svjetski rat započeo prije nego što njegov otac dobije šansu stvoriti mir i spasiti živote‘.
- Moraju spasiti trilijune dolara. Prokleti bili, imbecili, poručio je preko X-a.
07:15 Kijev je izveo noćni napad dronovima na rusku Brjansku oblast koja graniči s Ukrajinom, pri čemu su jedinice protuzračne obrane uništile 26 ukrajinskih dronova, izjavio je guverner ruske regije u ponedjeljak ujutro.
"Jedinice protuzračne obrane nastavljaju raditi na zaštiti naše regije," napisao je guverner Alexander Bogomaz na aplikaciji Telegram.
07:00 Ruska zastupnica Maria Butina izjavila je u ponedjeljak da administracija predsjednika Joea Bidena, dopuštanjem Ukrajini korištenje američkog oružja za napade duboko unutar Rusije, riskira izbijanje Trećeg svjetskog rata.
"Bidenova administracija pokušava eskalirati situaciju do maksimuma dok još ima moć i dok su još na vlasti", izjavila je Butina za Reuters.
"Nadam se da će (Donald) Trump preokrenuti odluku jer ozbiljno riskiraju početak Trećeg svjetskog rata, što nije u interesu nikoga".
Reuters je, pozivajući se na dva američka dužnosnika i jedan izvor upoznat s odlukom, izvijestio u nedjelju da je Bidenova administracija ukinula ograničenja koja su dosad sprečavala Ukrajinu u korištenju američkog oružja za napade duboko u ruski teritorij.
23:30 Poljska je pozdravila odluku SAD-a. “Na ulazak sjevernokorejskih trupa u rat i masivni ruski raketni napad, predsjednik Biden je odgovorio jezikom koji Vladimir Putin razumije”, rekao je šef poljske diplomacije Radoslaw Sikorski na X-u.
23:20 Dalekometno američko, francusko i britansko oružje će Ukrajina vjerojatno u početku koritstiti protiv ruskih i sjevernokorejskih trupa u obrani ukrajinskih snaga u regiji Kursk u zapadnoj Rusiji.
22:50 Britanski premijer Keir Starmer kaže da trenutačno nema namjeru razgovarati s Vladimirom Putinom.
22:40 Odluka Amerike, Francuske i Velike Britanije da dopusti Ukrajini da udari duboko u Rusiju doniranim projektilima dugog dometa mogla bi dovesti do Trećeg svjetskog rata, rekao je ruski dužnosnik, a prenosi novinska agencija TASS.
22:10 Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski reagirao je na vijest sa zadovoljstvom: "Ovi projektili će govoriti sami za sebe".
22:09 Odluka Joea Bidena da ukine ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja je "značajna u smislu okončanja rata", rekao je vojni analitičar i bivši visoki dužnosnik NATO-a Nicholas Williams za Sky News.
22:05 Analitičari su rekli da nedavni razgovor njemačkog kancelara Olafa Scholza s Vladimirom Putinom nije uvjerio Zapad da je Putin spreman popustiti. Štoviše, nabavlja sjevernokorejsko oružje i angažira njihove trupe.
21:30 Ukrajini će biti dopušteno gađati samo vojne ciljeve koji mogu imati utjecaj na granici ili u borbi.
RANIJE:
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena ukinula je ograničenja koja su dosad sprječavala Ukrajinu u korištenju američkog oružja za napade duboko u ruski teritorij, rekla su tri upoznata izvora, što predstavlja značajnu promjenu američke politike u ukrajinsko-ruskom sukobu.
Kako javlja Le Figaro, odmah nakon SAD-a su i Velika Britanija i Francuska donijele odluku kojom dozvoljavaju Ukrajincima da raketama SCALP i Storm Shadow napadaju ciljeve duboko u Rusiji.
Ukrajina planira izvesti svoje prve dalekometne napade u nadolazećim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje iz sigurnosnih razloga.
Bijela kuća odbila je komentirati.
Do tog je poteza Sjedinjenih Država, nešto više od dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. siječnja, došlo nakon višemjesečnih zahtjeva ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se ukrajinskoj vojsci dopusti korištenje američkog oružja za dalekometne udare na ruske vojne ciljeve izvan svojih granica.
Taj je korak Biden napravio nakon vijesti o raspoređivanju sjevernokorejskih trupa na strani Rusije, što je uzbunilo i Kijev i Washington.
Prvi duboki udari vjerojatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet i do 300 kilometara, prema izvorima.
Iako su neki američki dužnosnici izrazili sumnju da će odobrenje korištenja oružja dugog dometa promijeniti tijek rata, odluka bi mogla pomoći Ukrajini, budući da ruske snage ostvaruju uspjehe na bojnom polju, kao i staviti Kijev u bolju pregovaračku poziciju kada i ako dođe do pregovora o prekidu vatre.
Nije jasno hoće li Trump poništiti Bidenovu odluku kada preuzme dužnost. Izabrani je predsjednik dugo kritizirao opseg američke financijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao brzo okončanje rata, ne objašnjavajući na koji način.
Ipak su i neki republikanci u Kongresu pozvali Bidena da popusti pravila o tome kako Ukrajina može koristiti oružje koje joj je dao SAD.
Rusija je upozorila da će korak prema popuštanju ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja smatrati velikom eskalacijom.
RANIJE:
Biden dopušta Ukrajini da udari Rusiju američkim projektilima dugog dometa, javlja ekskluzivno New York Times.
Nakon dva mjeseca preostala na dužnosti, predsjednik je prvi put ovlastio ukrajinsku vojsku da koristi sustav poznat kao ATACMS za pomoć u obrani svojih snaga u regiji Kursk u Rusiji.
Nakon dva mjeseca preostala na dužnosti, predsjednik je prvi put ovlastio ukrajinsku vojsku da koristi sustav poznat kao ATACMS za pomoć u obrani svojih snaga u regiji Kursk u Rusiji.
Bidenova odluka da dopusti Ukrajini korištenje vojnih taktičkih raketnih sustava, ili ATACMS, došla je kao odgovor na odluku Rusije da uvede sjevernokorejske trupe u borbu. Zasluge...
Predsjednik Biden odobrio je Ukrajini prvu upotrebu raketa dugog dometa koje su isporučile SAD za napade unutar Rusije, rekli su američki dužnosnici za NYT.
Oružje će vjerojatno u početku biti korišteno protiv ruskih i sjevernokorejskih trupa u obrani ukrajinskih snaga u regiji Kursk u zapadnoj Rusiji, rekli su dužnosnici.
Odluka Bidena velika je promjena u politici SAD-a. Izbor je podijelio njegove savjetnike, a njegova odluka dolazi dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald J. Trump preuzme dužnost, nakon što je obećao ograničiti daljnju potporu Ukrajini.
Dopuštanje Ukrajincima da koriste rakete dugog dometa, poznate kao Army Tactical Missile Systems, ili ATACMS, došlo je kao odgovor na iznenadnu odluku Rusije da u borbu uključi sjevernokorejske trupe, rekli su dužnosnici.
Iako su dužnosnici rekli da ne očekuju da će promjena iz temelja promijeniti tijek rata, jedan od ciljeva promjene politike, rekli su, jest poslati poruku Sjevernokorejcima da su njihove snage ranjive i da ne bi trebali poslati više njih.
Dužnosnici su rekli da će Ukrajinci najvjerojatnije prvo upotrijebiti projektile protiv ruskih i sjevernokorejskih trupa koje prijete ukrajinskim snagama u Kursku, ali bi im Biden mogao dopustiti da oružje koriste drugdje.
Neki američki dužnosnici rekli su da strahuju da bi ukrajinska uporaba projektila preko granice mogla potaknuti ruskog predsjednika Vladimira V. Putina da uzvrati silom protiv Sjedinjenih Država i njihovih koalicijskih partnera.
Ukrajinci bi mogli upotrijebiti ATACMS projektile za napad na koncentracije ruskih i sjevernokorejskih trupa, ključne dijelove vojne opreme, logističke čvorove, skladišta streljiva i vodove opskrbe duboko u Rusiji.
To bi moglo pomoći Ukrajincima da otupe učinkovitost rusko-sjevernokorejskog napada, piše NYT.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....