
Zbog pandemije Covida-19, milijuni djece izloženi su povećanom riziku štetnosti virtualnog svijeta jer se njihovi životi sve više odvijaju na internetu, priopćili su danas UNICEF i partneri.
"Pandemija koronavirusa dovela je do neviđenog porasta vremena pred ekranom", rekao je dr. Howard Taylor, izvršni direktor Globalnog partnerstva za zaustavljanje nasilja nad djecom.
"Zatvaranje škola i strože mjere dovode do toga da se sve više obitelji oslanja na tehnologiju i digitalna rješenja kako bi djecu naučila, zabavila i povezala s vanjskim svijetom, ali nemaju sva djeca potrebna znanja, vještine i resurse da bi se zaštitili na mreži."
Više od 1,5 milijardi djece i mladih širom svijeta pogođeno je zatvaranjem škola. Mnogi od tih učenika sada pohađaju nastavu na internetu te se u puno većem opsegu druže na društvenim mrežama.
Međutim, zbog veće količine vremena provedenog na virtualnim platformama, djeca postaju ranjivija na seksualno iskorištavanje, budući da predatori koriste svaku priliku za to, a pandemija Covida-19 može se nazvati njihovom idealnom prilikom.
Također, nedostatak kontakta licem u lice s prijateljima i partnerima može dovesti do pojačanog preuzimanja rizika, poput slanja eksplicitnih fotografija, a osim toga, djeca se zbog toga mogu u većoj mjeri izložiti potencijalno štetnim i nasilnim sadržajima.
UNICEF zajedno sa svojim partnerima, Globalnim partnerstvom za zaustavljanje nasilja nad djecom, Međunarodnom unijom za telekomunikacije (ITU), Organizacijom Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), Uredom UN-a za droge i kriminal (UNODC), WePROTECT Global Allianceom, Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) i Svjetska fondacijom za djetinjstvo USA (Childhood USA) objavili su dokument sa smjernicama čiji je cilj potaknuti vlade, ICT industriju, nastavnike i roditelje na oprez, te na poduzimanje hitnih mjera za ublažavanje potencijalnih rizika kako bi se osiguralo da tijekom ovih kriznih vremena "online" iskustvo djece bude sigurnije i pozitivno.
"Pod sjenom Covida-19, životi milijuna djece privremeno su se sveli samo na njihove domove i ekrane. Moramo im pomoći da snalaze u novoj stvarnosti ", rekla je izvršna direktorica UNICEF-a Henrietta Fore.
"Pozivamo vlade i industriju da udruže snage kako bi djeci i mladima osigurali sigurnost na mreži putem poboljšanih sigurnosnih značajki i novih alata koji pomažu roditeljima i nastavnicima da nauče svoju djecu kako sigurno koristiti internet."
Preliminarne preporučene mjere za ublažavanje internetskih rizika za djecu tijekom COVID-19 uključuju:
Vlade: Bolje temeljne službe zaštite djece kako bi sigurno nastavili s radom i ostali aktivni tijekom trajanja pandemije; educirati zdravstvene, obrazovne i socijalne radnike o učincima koje Covid-19 može imati na dobrobit djece, uključujući povećane internetske rizike; pojačati inicijative za podizanje svijesti i edukacije o sigurnosti na internetu i osigurati da pružatelji socijalnih usluga, škole, roditelji i djeca budu upoznati s načinima putem kojih mogu prijaviti potencijalne probleme.
Industriju informacijske tehnologije, uključujući platforme za društvene mreže: Osigurati da internetske platforme poboljšaju mjere zaštite, posebno alate za virtualno učenje, i da budu jasno dostupne nastavnicima, roditeljima i djeci; promovirati i olakšati upućivanje sigurnosnih službi i linija za pomoć; provoditi politiku umjerenosti korištenja interneta koja je u skladu s pravima djece; koristiti ugrađene mjere zaštite, istovremeno uvodeći inovacije, kao i osigurati internetsku povezanost kojom bi se poboljšao pristup djeci u nepovoljnom položaju, u kućanstvima s niskim primanjima.
Škole: Ažurirajti postojeću zaštitu koja bi se prilagodila uvjetovanoj svakodnevici djece koja uče od kuće; promovirati i nadzirati dobro ponašanje na mreži i osigurati djeci stalan pristup školskim savjetovalištima.
Roditelje: Osigurati da dječji uređaji imaju najnovija ažuriranja softvera i antivirusne programe; održavati otvoren dijalog s djecom o tome kako i s kim komuniciraju na mreži; raditi s djecom na uspostavljanju pravila o tome kako, kada i gdje se internet može koristiti; budite svjesni znakova nevolje kod djece koji se mogu pojaviti s njihovim povećanim mrežnim aktivnostima i budite upoznati s pravilima škole te pronađite pristup linijama za pomoć i telefonima koji su u tu svrhu dostupni.