StoryEditorOCM
Svijetsve razotkriveno

Čuvari zatvora se rugali samoubojstvu zatvorenika, procurile poruke: Nadam se da je patio; komentirali i bivšeg tenisača

Piše JL
25. listopada 2024. - 22:21

Par sati nakon što si je mladi zatvorenik u HMP Wandsworth zatvoru u Londonu oduzeo život, pokrenuo se razgovor u WhatsApp grupi zatvorskih djelatnika, ekskluzivno prenosi britanski The Times.

“Umro je u pritvoru, prestao je disati”, napisao je policajac o 21-godišnjem zatvoreniku koji je bio optužen za kaznena djela s drogom. “Ligaturiran u ćeliji”, dodao je drugi. Onda je počelo ismijavanje.

Kevin O‘Farrell, jedan od zatvorskih službenika, pita je li zatvorenik koji je preminuo bio onaj za kojeg je rekao da je kreten. “Bivši kreten”, našalio se njegov kolega. O‘Farrell odgovara da je to sjajno, jer je bio totalni kreten, dodajući: “Dobro, nadam se da je patio”.

U grupi na WhatsAppu bilo je 27 djelatnika, uključujući upravitelja zatvora. Zvižđač iz zatvora podijelio je sadržaj razgovora s The Timesom, zbog zabrinutosti o uvjetima u britanskim zatvorima. Drugi djelatnik, Armin Naroozi, podijelio je gif čovjeka koji pleše, uz naziv poznate pjesme grupe Queen: “Another one bites the dust”. O‘Farrell je odgovorio nasmijanim emotikonima, prenosi Jutarnji.

Poruke zatvorskih službenika također su uključivale homofobiju, mizoginiju i šale o napadima na zatvorenike, uključujući bivšu tenisku zvijezdu Borisa Beckera, koji je započeo zatvorsku kaznu u HMP Wandsworth u travnju 2022. godine.

‘Težak dan‘

Grupa je bila imenovana prema nazivu jedinice zatvora, Trinity, koja se nalazila u muškom zatvoru kategorije B. Kad se drugi kolega javio i napisao da je zvučalo kao da je u Trinityju danas bio stvarno težak dan, O‘Farrell je odgovorio: "Ne ako je taj kreten umro", uz nasmijani emotikon.

Poruke službenika o samoubojstvu zatvorenika u studenom 2022. godine, potaknule su najmanje dva člana osoblja da napuste WhatsApp grupu. Nakon interne istrage, O‘Farrell i Naroozi bili su otpušteni 2023. godine zbog neprofesionalnog ponašanja.

Majka zatvorenika ispričala je da ju je u satima nakon sinove smrti posjećivalo zatvorsko osoblje, ali kada su joj rekli što se dogodilo, nije mogla vjerovati da je to istina. Nekoliko mjeseci kasnije upravitelj zatvora joj je osobno rekao za WhatsApp poruke i bila je izbezumljena.

Kaže da joj je sin bio izazovan, ali nije ovo zaslužio. Šokira ju što nije dobila ispriku za poruke, pitajući se znaju li djelatnici bol koja dolazi s gubitkom djeteta. Često razmišlja je li mu netko od njih “stvorio pakao od života” tijekom pritvora.

U porukama u koje je The Times imao uvid, zatvorski službenici Wandswortha otvoreno su se šalili o napadima na zatvorenike, pogotovo Borisa Beckera. Bivši tenisač bio je osuđen na dvije i pol godine zatvora zbog neprijavljivanja imovine.

Becker ‘izgledao uplašeno‘

Nakon što je Becker stigao u zatvor, jedan od službenika je napisao da je “izgledao uplašeno kad je sinoć došao”. O‘Farrell je odgovorio: "Večeras će vidjeti nove loptice (new balls), to je sigurno."

Tijekom rasprave o tome trebaju li se elektrošokeri koristiti u zatvorima u Ujedinjenom Kraljevstvu, jedan službenik napisao je poruku o njihovoj uporabi na genitalijama zatvorenika, a kolega je odgovorio emotikonom s palcem gore.

Zatvorski službenici također su otvoreno raspravljali o tome kako bi se mogli osvetiti nasilnom “Poljaku” koji je udario člana osoblja. O‘Farrell je sugerirao kolegi da "može prebiti" zatvorenika "ako je sada dolje u bloku".

WhatsApp poruke koje je vidio The Times počinju krajem 2021. godine i čini se da su u početku bile korištene za organiziranje noćnih izlazaka osoblja. Kasnije su se rugali izgledu homoseksualnog službenika, navodeći da “sigurno posebno uživa tijekom tuširanja u zatvoru”.

Također su se šalili o kolegama koji se drogiraju i dijelili slike žene koja nosi prozirnu majicu. Zviždač je za The Times rekao da se osjećao prisiljen podijeliti poruke s javnošću, jer mu je bilo odvratno kad je stigla poruka u kojoj se nadaju da je zatvorenik patio tijekom umiranja.

Pismo isprike

Kad ga je The Times kontaktirao, Naroozi je rekao da je "pun grižnje savjesti i žaljenja" zbog slanja poruka. Rekao je da je napisao pismo isprike obitelji zatvorenika u kojem je objasnio koliko mu je žao i da je bio "šokiran" kada je čuo da im zatvor to nije prenio.

Iz zatvora su priopćili da su postrožili proces provjere zaposlenika i uveli telefonsku liniju za pomoć djelatnicima koji žele izraziti svoju zabrinutost. Kažu da se radilo o “doista odvratnom ponašanju koje ocrnjuje naporan rad ostatka njihovog osoblja”.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. studeni 2024 09:21