Iako se rat već godinu dana vodi u Gazi, teške posljedice trpe i Palestinci s okupirane Zapadne obale: tamo ih radikalni izraelski doseljenici nasilno istjeruju iz njihovih domova te im zauzimaju zemlju i imovinu. Redakcija BBC-ja nedavno je o tome snimila 15-minutni dokumentarni film.
Potresni film pogledajte OVDJE.
BBC-jevi novinari su pola godine pratili ove ekstremističke doseljenike, od kojih su se neki našli pod britanskim i američkim sankcijama zbog prisiljavanja Palestinaca da napuste domove u sklopu "kampanje zastrašivanja i maltretiranja". Film pokazuje kako doseljenici uspostavljaju novu vrstu ilegalnih naselja, poznatih kao stočarske ispostave, što im daje pristup velikim površinama zemlje na kojima žive Palestinci.
Glavni likovi dokumentarca su Aješa i Nabil, postariji palestinski bračni par kojeg je izraelski doseljenik Moše Šarvit 14. listopada prošle godine – sedam dana nakon Hamasova napada na Izrael – istjerao iz njihove kuće u oblasti Hamra. Na snimci koju su BBC-ju ustupili aktivisti iz Jordanske doline vidi se kako Šarvit prijeti Aješi i Nabilu: "Vi ste za mene ljudska prašina, ovo ovdje je veća svetinja od vas (pokazuje na tlo). Imate dva dana da napustite oblast u kojoj se nalazite."
BBC-jev narator informira gledatelje da Aješa i Nabil sada žive u kući njihova sina Muhameda, udaljenoj deset kilometara. Aješa govori u kameru: "On nas je otjerao. Želimo se vratiti kući. Nitko ne razumije naš bol i muku. Ruke mi se stalno tresu. Nervozna sam i dok razgovaram s vama."
Ekstremistički ministri
Narator u filmu podsjeća na to da Moše Šarvit nije usamljeni radikalni pojedinac. Još nakon izraelsko-arapskog rata iz 1967. godine – kada je Izrael okupirao Zapadnu obalu i Gazu - Izraelci su počeli uspostavljati naselja na okupiranim palestinskim teritorijima, pozivajući se na svoju "povijesnu i religijsku povezanost" s tim teritorijima. Danas na Zapadnoj obali ima 140 takvih urbanih naselja, gdje više od pola milijuna židovskih doseljenika živi među tri milijuna Palestinaca.
Većina tih naselja je legalna prema izraelskom zakonu i odobrila ih je izraelska vlada. Ali stočarske ispostave, kao što je farma Mošea Šarvita, nemaju odobrenje vlasti i stoga su čak i prema izraelskom zakonu nelegalne. Ujedinjeni narodi kažu da su prema međunarodnom pravu i naselja i ispostave nelegalne, što Izrael osporava.
Izraelsko svojatanje palestinske zemlje na Zapadnoj obali potiču i ultranacionalistički doseljenici koji su se dočepali ministarskih pozicija u aktualnoj vladi premijera Benjamina Netanyahua - ministar financija Bezalel Smotrich i ministar za nacionalnu sigurnost Itamar Ben-Gvir – čiji je politički uspon ohrabrio doseljenike koji žive u ispostavama. BBC u ovom dijelu filma pušta isječke iz zapaljivih govora te dvojice ministara.
"Naseljavamo našu zemlju uzduž i poprijeko. Kontroliramo je, uvijek se borimo protiv terora, i uz Božju pomoć postići ćemo sigurnost Izraela", kaže Smotrich.
"Moje pravo, pravo moje žene i djece da se vozimo putovima Judeje i Samarije (izraelski nazivi za Zapadnu obalu, op. a.) važnije je od arapskog prava na slobodu kretanja. Oprosti, Muhamede, ali to je realnost, to je istina. Moje pravo na život je važnije od tvog prava na kretanje", zapjenjeno viče Ben-Gvir.
‘Sve ovo je Izrael‘
Sada se kamera opet vraća na Aješu i njezina supruga Nabila, koji se pokušavaju vratiti svojoj kući u Hamri, prvi put otkad su iz nje istjerani. Pridružili su im se i izraelski mirovni aktivisti, njih četvero. Nabil im tumači da je njegova obitelj vlasnik te zemlje i da je oni obrađuju desetljećima.
"Ovdje sadimo pšenicu svake godine. To je naš izvor prihoda. Moj otac, djed i stričevi kupili su ovu zemlju 1953. od jordanske vlade. Pogledajte što su uradili našoj kući", kaže Nabil.
Kamera pokazuje kuću koja je vidljivo devastirana. Aješa plače: "Neka ga Bog kazni. Što smo mu mi skrivili? Ništa mu nisam uradila. Čime sam ovo zaslužila? Sve nam je uništio."
"Tko je ovo uradio?" pita snimatelj.
"Moše", odgovara žena u suzama. "Istjerao me pod nišanom, uperio mi je pištolj u glavu. Živjeli smo ovdje 50 godina."
Uto dolazi neki kamionet, a Aješa viče: "To je on."
Ubrzo stižu izraelska vojska i policija. Palestincima i izraelskim mirovnim aktivistima naređuju da moraju odmah napustiti oblast.
BBC-jev narator navodi da je Moše Šarvit jedan od doseljenika kojeg su Britanija, Amerika i Europska unija sankcionirale zbog maltretiranja i nasilja nad Palestincima. Međutim, samo nekoliko tjedana nakon najave tih mjera, lokalna novinarska ekipa ga je snimala na farmi, gdje je Moše "iskreno objasnio" strategiju njegove ispostave:
"Zauzimamo nekoliko tisuća kvadratnih kilometara. To je veličine jednog većeg grada", kaže Šavrit.
"Sve ovo gdje smo prošli je vaše?", pita ga lokalna novinarka.
"Nije moje, pripada narodu Izraela. Najvažnija stvar na kraju je prostor. Farma je veoma važna, ali nama je najvažnija okolna zemlja", veli hladnokrvno Šavrit.
Pištolj u džepu
Narator BBC-ja tumači da je glavno tijelo koje pomaže doseljenicima Svjetska cionistička organizacija, osnovana još 1897., koja je imala ključnu ulogu u uspostavljanju izraelske države 1948. godine. Jedan od glavnih odsjeka ove organizacije je Odjel za naseljavanje, koji sebe opisuje kao "produženu ruku izraelske države".
"To je tijelo koje upravlja vrlo velikim dijelovima zemlje na Zapadnoj obali koju su izraelske vlasti eksproprirale i dale različitim izraelskim naseljima ili doseljenicima", kaže za BBC izraelski istraživač i aktivist Dror Etkes.
Iako Izrael ne objavljuje službeni broj ilegalnih doseljeničkih ispostava, BBC-jevi novinari su analizirali podatke koje su prikupile organizacije za nadgledanje naseljavanja i palestinske vlasti, te su uspjeli ustanoviti približnu brojku:
"Potvrdili smo svaku lokaciju korištenjem satelitskih snimki, društvenih mreža i javnih dokumenata izraelske vlade. Nezavisno smo utvrdili da je u posljednjih 30 godina podignuto gotovo 200 ilegalnih ispostava, od čega gotovo polovina od 2019. godine", kaže narator.
Novinari BBC-ja posjetili su i spornu farmu Moše Šarvita, želeći da komentira Aješine i Nabilove optužbe protiv njega. Šarvit je odbio razgovarati s njima, cinično tvrdeći da je to učinio "možda neki drugi Moše", jer je to "često ime u Izraelu". Dok odlazi, vidi se da u stražnjem džepu hlača nosi pištolj.
Film završava novim pokušajem Aješe i Nabila da se vrate u svoju devastiranu kuću, pet mjeseci nakon što su iz nje istjerani.
Međutim, opet je vrlo brzo stigla izraelska vojska koja im je zapriječila put.
"Želim otići do svoje kuće, molim vas", govori im Aješa.
"Odlazi!" naređuju joj oni, a ona sjeda u travu pored vojnog vozila.
"Sram vas bilo što me ne puštate da uzmem odjeću iz kuće", kaže Aješa vojnicima. To je posljednji kadar filma.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....