Strani nogometliga prvaka

Trofej ide u Madrid, Španjolci riješili finale u desetak minuta igre, ostatak vremena su se sretno obranili

Piše d.pe.
1. lipnja 2024. - 22:56

Nogometaši Real Madrida po 15. put su postali prvaci Europe nakon što su u finalnom susretu igranom pred 86.212 gledatelja na londonskom Wembleyju pobijedili Borussiju Dortmund sa 2-0.

Golove za Real zabili su Dani Carvajal u 74. minuti nakon ubačaja Tonija Kroosa iz kornera, te Vinicius Junior u 83. minuti.

Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrića za "Kraljevski klub" je igrao od 85. minute osvojivši već šestu Ligu prvaka. Šest trofeja pobjednika Kupa/Lige prvaka imaju i Lukini suigrači Dani Carvajal, Nacho i Toni Kroos, te Realova legenda Francisco Gento.

Realov trener Carlo Ancelotti rekao je da je pobjeda u finalu Lige prvaka ostvarena teže nego je očekivao, ali da se san Real Madrida nastavlja.

Real Madrid je u subotu navečer u Londonu pobijedio 2-0 Borussiju Dortmund, čime je petnaesti put postao prvak Europe.

"Bilo je teže nego se očekivalo. U prvom poluvremenu smo se jako napatili dok smo u drugom dijelu bili nešto bolji", izjavio je Ancelotti.

"Ovo je san koji se nastavlja", dodao je.

Desni bočni Dani Carvajal, koji je u 73. minuti zabio vodeći pogodak, rekao je da se bio nadao lakšem osvajanju trofeja.

"Borussia je zasluženo došla do finala. U prvom poluvremenu mi nismo bili zaslužili neriješeni rezultat, ali nekako smo preživjeli", izjavio je.

"A zatim smo znali da će doći naš trenutak. Sada smo neopisivo sretni", dodao je.

Trener Borussije Dortmund Edin Terzić izjavio je kako su njegovi igrači odigrali odličnu utakmicu protiv Reala u finalu Lige prvaka.

"Mislim da smo danas odigrali sjajnu utakmicu, možda smo zaslužili i bolji rezultat od 0-2. Imali smo osjećaj, posebice u prvom poluvremenu kada smo ih kontrolirali. Igrali smo protiv najjače momčadi u ovom natjecanju i odigrali smo sjajno. Pokazali smo svima ono što su vjerovali, da smo tu ne zbog finala nego da pobijedimo. Zato je razočarenje tako veliko. Napravili smo toliko dobrih stvari. Jedina razlika je ta što su oni imali instinkt ubojice, a mi ne", rekao je Terzić za kamere njemačke javne televizije ZDF.

"Situacije u kojima smo vršili pritisak nismo iskoristili. Zato su oni ponovno prvaci. Imali smo osjećaj da stojimo dobro u utakmici, da igramo uravnoteženo i da smo jako blizu. Vidjeli smo jednu momčad BVB koju smo željeli vidjeti. Doveli smo sa sobom 100.000 ljudi u London s vjerom da možemo pobijediti. Stvarno smo dobro odigrali i to je ono pozitivno što trebamo zapamtiti. Tu vjeru trebamo ponijeti sa sobom. Čak i kada sve ne ide kako treba, ne smije se odustati nakon prvog udarca. Treba nam ta vjera", zaključio je Terzić.

IZ MINUTE U MINUTU

Finale Lige prvaka između Borussije Dortmund i Real Madrida pratite od 21 sat na portalu Slobodne Dalmacije...

BORUSSIA D. - REAL MADRID (21.00)

BORUSSIA DORTMUND: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatesen - Sabitzer, Can - Sancho, Brandt, Adeyemi - Füllkrug

REAL MADRID: Courtois - Carvajal, Nacho, Rudiger, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - Bellingham - Rodrygo, Vinicius Jr

81‘ fenomenalan udarac Camavinge, Kobel vadi iz rašlji krajnjim naporom

77‘ sam je Belligham na osam metara, ali lopta ide pored stative, vrlo opasno je bilo

74‘ nakon kornera najviši je Carvajal na sedam, osam metara i lopta je u mreži, totalno nezasluženo

74‘ GOL Carvajal

71‘ ulazi Reus izlazi Adeyemi

AFP

68‘ Real se oslobodio i igra je ravnopravna, sad je Bellingham imao veliku priliku, ali se spetljao u zadnji tren i krivo dodao

62‘ Velika priliika za Borussiju, nakon ubačaja Fullkrug tuče sa desetak metara, loptu vadi Curtois iz samog kuta, opasno je bilo

58‘ Carvajal se okušao udarcem s desetak metara iskosa, Maatsen je blokirao

50‘ Maatesen tuče sa 20 metara, odbrana Madriđana odbija

49‘ Kroos i Carvajal prijete. ništa od gola, probudio se Real konačno, dva opasna udarca su ovo bila

47‘ Ponovo pritišće Borussija, ništa od udarca, u munjevitoj kontri je Vincius, ruši ga Hummels na 20 metara

AFP

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme, gore baklje na dijelu gdje su navijači iz Dortmunda

AFP

35‘ Vinicius je zaradio žuti karton. "zakačio" je vratara Kobela i srušio ga na travnjak

30‘ Nijemci su puno bolji, napadaju u valovima

28‘ Courtois sada spašava Real! Nijemci za sada sjajno izlaze u kontra napadima, Brandt je uposlio Adeyemia koji puca lijevom nogom sa desetak metara, a Belgijac na golu uz manje poteškoće otklanja opasnost

23‘ Munjevita akcija,  Füllkrug je sam na desetak metara, ali stativa spašava Real

21‘ Adeyemi je nakon kontre sam pred golom Reala, spetljao se i otišao previše ukoso...ogromna prilika za Nijemce

14‘ Velika prilika za Borussiju! Füllkrug je pobjegao i uposlio Brandta, no Nijemac nije dobro zahvatio loptu na osam metara od gola

10‘ Hrabar početak Borussije. Dobro su Nijemci izašli iz pritiska i prijete

AFP

1‘ na samom početku uletjelo je par gledatelja koje je redarska služba uhvatila i izvela s travnjaka nakon dvije minute

1‘ Počelo je finale

0‘ Stigao je i sastav Borussije, trener Edin Terzić također je izveo postavu u skladu s najavama.

0‘ Finale Lige prvaka sudit će Slovenac Slavko Vinčić. Kompletna sudačka postava finala bit će iz Slovenije, tako će 44-godišnjem Vinčiću na terenu kao linijski suci pomagati Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič, dok će u VAR-u biti Nejc Kajtazović i Rade Obrenović.

0‘ Službeno je poznat sastav Reala. Ancelotti je na teren poslao sastav prema najavama, što znači da će Luka Modrić svoju priliku čekati s klupe. Inače, talijanski transfer stručnjak Gianluca Di Marzio u popodnevnim satima je objavio vijest kako je Luka Modrić već potpisao jednogodišnje produljenje ugovora s Realom. Prema njegovim navodima, službena objava trebala bi stići sljedeći tjedan.