Domaći nogometVatrena otvaranja

Na dosadašnjih šest europskih prvenstava samo jednom smo izgubili u prvom susretu, evo i tko je dobio Hrvatsku

15. lipnja 2024. - 08:47

Na dosadašnjih šest europskih prvenstava na kojima je nastupila, hrvatska nogometna reprezentacija je upisala samo jedan poraz u uvodnim susretima, na posljednjem EURO-u u od Engleske.

"Vatreni" su do sada nastupili na šest europskih prvenstava i u šest uvodnih susreta upisali su četiri pobjede, remi i poraz uz razliku pogodaka 6-2.

Četiri puta smo prošli dalje, u Engleskoj (1996), Austriji i Švicarskoj (2008), Francuskoj (2016), te na zadnjem EURO-u (2020), dok smo u Portugalu (2004) i Poljskoj i Ukrajini (2012) zapeli u skupini.

U svom premijernom nastupu na europskoj smotri, Engleskoj 1996. godine, Hrvatska je predvođena izbornikom Miroslavom Blaževićem u prvom kolu pobijedila Tursku sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Goran Vlaović u 86. minuti. "Vatreni" su prošli skupinu i u četvrtfinalu ispali od kasnijeg europskog prvaka Njemačke.

Belgiju i Nizozemsku 2000. smo preskočili, a četiri godine kasnije EP u Portugalu smo otvorili susretom bez golova protiv Švicarske. Momčad je vodio Otto Bartić, a usprkos dominaciji nismo uspjeli slomiti Švicarce, a kasnije smo zapeli u skupini.

EP u Austriji i Švicarskoj 2004. godine hrvatska vrsta, koju je vodio Slaven Bilić, je na otvaranju dobila domaćina Austriju sa 1-0, a pogodak je postigao Luka Modrić iz kaznenog udarca u četvrtoj minuti. "Vatreni" su dobili i preostale dvije utakmice u skupini (Njemačka, Poljska), a u četvrtfinalu ispali nakon velike drame od Turske.

Na EURO-u 2012. u Poljskoj i Ukrajini uvodno kolo je donijelo sraz s Irskom i 3-1 pobjedu. Nažalost, to nije bilo dovoljno i Hrvatska je bila treća u skupini iza kasnijeg europskog prvaka Španjolske i doprvaka Italije. Momčad je i tada vodio Slaven Bilić.

Europsku smotru u Francuskoj 2016., Hrvatska je otvorila pobjedom protiv Turske 1-0 na Parku prinčeva. Gol odluke zabio je Luka Modrić u 41. minuti. Skupinu su odabranici Ante Čačića zaključili na prvom mjestu, a u osmini finali izgubili od kasnijeg prvaka Portugala sa 0-1 Quaresminim golom u sudačkoj nadoknadi.

Na posljednjem EURO-u 2020. koji je zbog pandemije odigran godinu kasnije, startali smo porazom od Engleske sa 0-1. Jedini gol na Wembleyju zabio je Rahhem Sterling u 57. minuti.

Odabranici Zlatka Dalića prošli su skupinu na drugom mjestu, a u osmini finala su odmjerili snage protiv Španjolske. "Furija" je u ludoj utakmici slavila sa 5-3 nakon produžetaka.