Prije nekoliko dana skupina uglavnom maloljetnika napala je, isprebijala, cipelarila... Nepalce koji rade i žive u Splitu, a jednome od njih je i ruku slomila. Ta priča je ponovno, po tko zna koji put, od "najlipšeg grada na svitu" napravila "grad slučaj".
No, da bi u svijet, a poglavito u Nepal otišla neka bolja slika Splita i Hrvatske potrudili su se djelatnici KBC-a Split, odnosno kardiokirurzi i ostalo medicinsko osoblje Zavoda za kardiokirurgiju.
Oni su u utorak operirali Nepalca u ranim 30-im godinama života koji živi i radi u Dalmaciji, odnosno na jednom srednjodalmatinskom otoku, gdje radi kao vozač. Čovjeka su neimaština, skroman život i borba za svakodnevni ručak svoje obitelji doveli u Hrvatsku, gdje je došao "trbuhom za kruhom" daleko od svog doma i svojih najmilijih.
I tu ga je "sustigla" bolest, i to jedna od najgorih bolesti. Bolest srca, dakle potencijalno smrtonosna bolest. A da njegovo zdravstveno stanje ne bi završilo smrću pobrinuli su se splitski kardiokirurzi.
– Radi se o mladom pacijentu u ranim 30-im godinama kojemu je dijagnosticirano zatajenje srca uslijed oštećenja na tri od ukupno četiri srčana zalistka. Pacijent je već neko vrijeme osjećao bolove u prsima, kratkoću daha i gotovo nikakvu toleranciju i najmanjeg napora.
Potražio je pomoć u splitskom KBC-u gdje mu je utvrđeno ozbiljno oštećenje srčane funkcije s oštećenjem tri srčana zalistka, aortalnog, mitralnog i trikuspidalnog, uz izrazito povećanje lijeve pretklijetke što povećava rizik za moždani udar – rekao nam je doc. dr. sc. Mate Petričević, pročelnik Zavoda za kardiokirurgiju i liječnik koji je uz pomoć "svog" tima operirao Nepalca.
Zbog Nepalčeva zdravstvenog stanja visoko rizični operacijski zahvat bio je neizbježan.
– Na njegovom srcu bile su potrebne četiri procedure. Prvo zamjena aortalnog zalistka, potom zamjena mitralnog zalistka, pa popravak trikuspidalnog zalistka i postavljanje, podvezivanje dijela lijeve pretklijetke Atriclip tehnikom, koja je nedavno prvi put primijenjena u KBC-u Split – otkrio je dr. Petričević.
Duga operacija
Ukupno trajanje kirurškog zahvata trajalo je malo više od 6 sati.
– Operacija je protekla u redu i bolesnik se kratko iza operacije probudio uz uredan rad srca koje je prošlo "generalni servis" – istaknuo je dr. Petričević.
Nakon operacije, a posebno u svjetlu nedavnih nemilih događaja s nasiljem na Nepalcima u Splitu, zadovoljstvu djelatnika splitske kardiokirurgije nije bilo kraja.
– Sretni smo što imamo priliku pomagati ljudima na ovaj način, a poglavito onima koji u Hrvatskoj nemaju nikoga i koji su prepušteni sami sebi. Radi se o mladom čovjeku daleko od svog doma koji je dobio novu priliku za kvalitetan život. Izvedena je kompleksna kardiokirurška procedura koja je rezervirana za kardiokirurške centre izvrsnosti. Pacijent se dobro oporavlja i zajedno se veselimo njegovom oporavku i povratku u našu zajednicu i na svoj posao – zaključio je doc. dr. sc. Mate Petričević.
Zanimalo nas je može li se ovakav operativni zahvat obaviti u Nepalu, da su se kojim slučajem zdravstvene tegobe mladog pacijenta dogodile tamo, u njegovoj državi?
– Ne znam kakav je zdravstveni sustav u Nepalu i u kakvim se okolnostima, odnosno bolnicama oni liječe. No, znam da se ovakve operacije rade samo u najboljim europskim i svjetskim zdravstvenim centrima – naglasio je dr. Petričević.
Splitska bolnica je ovim zahvatom još jednom pokazala izvrsnost njezinih djelatnika i ponovno se postavila na svjetsku kartu najkvalitetnijih zdravstvenih ustanova, u kojoj se eto, po najvišim svjetskim standardima, osim domicilnog stanovništva mogu liječiti i stranci.
Očigledno je sreća u nesreći mladog Nepalca bila što je u trenutku svojih teških zdravstvenih problema bio u Hrvatskoj, u Splitu i što je operiran na ovoj kardiokirurgiji.