Požar koji je ovog tjedna zahvatio kiosk u ulici Put Supavla, u blizini splitskog škvera, samo je jedan u nizu požara koji često izbijaju po napuštenim građevinama. Najveći problem grada Splita nisu zapušteni objekti, iako na njegovoj panorami figuriraju kao urbani karijes.
Niti je moderni Split, poput Londona iz vremena dinastije Stuart, sazdan od drvenih potleušica da bi ga jedna šibica mogla dokrajčiti. Ipak, potrebno je svratiti pozornost javnosti na njih.
Na temelju njihova bogatog iskustva, od vatrogasaca doznajemo koji su im napušteni objekti proteklih godina bili vatrena poprišta. Prvo su nam naveli zapuštenu zgradu "Dalmacijavina" u Trajektnoj luci, koja je u prošlosti bila kroničan problem, ali se zadnje dvije, tri godine situacija smirila.
Nabrojili su nam zatim lokacije na kojima se nalaze prazne kuće i objekti na kojima često interveniraju: križanje ulica Domovinskog rata i Dubrovačke, Livanjska ulica kraj parkirališta, križanje Velebitske i Poljičke ulice te Tršćanska ulica. To su samo neke od napuštenih nekretnina koje bi im i u bliskoj budućnosti mogle izazvati glavobolje.
Odlučili smo se na licu mjesta uvjeriti bar u dio tvrdnji vatrogasne službe. Na križanju Ulice Domovinskog rata i Dubrovačke, nasuprot Dalmacija Toweru, stoji vegetacijom obrasla praznina.
Šipražje naraslo do u visinu ramena prosječnog homo sapiensa krije zapuštenu kuću i neodređenu količinu smeća. Prometnu kolotečinu frekventnog splitskog križanja jednog dana bi mogla prekinuti vatrena buktinja koja bi, u najgorem scenariju, ugrozila život nekog beskućnika, koji sudeći po sastavu otpada prebiva u napuštenom objektu.
Od zapovjednika Javne vatrogasne postroje Grada Splita Marija Mikasa doznajemo koji je način postupanja vatrogasaca u takvim slučajevima.
- Mi kao vatrogasci interveniramo na mjestu paleža i gasimo vatru. Iako je to za nas rutinski posao, svakoj novoj situaciji pristupamo ozbiljno. Zimi često dolazi do požara u napuštenim objektima jer ih koriste beskućnici pa zbog nepažnje s otvorenim plamenom dolazi do širenja plamena. Ali mi ne utvrđujemo uzroke požara, cilj nam je neutralizirati ga što prije - kazao nam je.
Drugi prekaljeni vatrogasac, koji je inzistirao na svojoj anonimnosti, iznio je tvrdnje identične onima zapovjednika Mikasa. Svoje svjedočenje završio je anegdotom koju kao da je pozajmio iz nekog Dickensova romana, a ne iz vlastitog iskustva.
- U zgradi "Dalmacijavina" zimi smo često nailazili na upaljenu vatru oko koje su se grijali beskućnici. Nikada nam nije bilo lako ugasiti im vatru koja im je u hladnim zimskim danima osiguravala toplinu.
Kod takvog tipa objekta nije tolika opasnost od gušenja osoba koje spavaju unutra jer prostor nije zatvoren, tj.“dihtovan” na način da bi se nakupio dim u velikoj koncetraciji, ali zato postoji velika opasnost od razbuktavanja vatre u veliki požar - objasnio je
Kontaktirali smo i sudskog vještaka za požare i eksplozije Slobodana Kocijana.
- U napuštenim kućama nema električnih uređaja, dakle tehnički uzroci izbijanja požara su isključeni, ostaje samo ljudska radnja kao uzročnik. Ljudi koje privlači napušteni objekt često donose madrace i deke. Dovoljno je malo nepažnje, jedan neugasli čik na madracu ili vatra za grijanje tijekom zime i eto požara - potvrdio je i on.
Na kraju, svjesni često nerješivosti problema oko vlasništva zemljišta u gradu Splitu i dobivanja dozvola za stavljanje određenog objekta u funkciju, vatrogascima možemo samo zaželjeti sreću u njihovu daljnjem radu. Jedino oni se bave makar posljedicama, kad već ne mogu uzrocima problema.