Na Žnjanu se radi "sve u šesnaest". Svugdje su dizalice, bageri, kamioni..., a opet, šetači ne odustaju od svojih uobičajenih ruta: svaki dan se na tisuće ljudi mimoilazi s građevinskim strojevima i radnicima. Upravo to je dokaz da gradska vlast radi pravu stvar: nova rekreacijska zona uz more očito je ono što su Splićani tražili i što će u konačnici i dobiti, pa im ne smeta ni sva ta prašina i buka da "hodočaste" mjestu od kojeg puno očekuju.
Kilometarske plaže, deseci sportskih terena, ugostiteljski objekti s predivnim pogledom na more i otoke, amfiteatri za društvena događanja svih vrsta, plus šetnica i biciklistička staza do Stobreča..., sve to navući će novo ruho na istočni dio Splita i podignuti kvalitetu života stanovnika toga dijela grada, ali i susjednih mjesta: Stobreča, Solina, Mravinaca, Klisa, Žrnovnice...
I dobar dio građana koji žive u splitskom prstenu gravitira Žnjanu. Oni su mu dolazili, a sad će dolaziti još i više u pohode, ne samo radi kupanja, već i zbog sadržaja koji će se tu nuditi. Ne sumnjamo da će biti svega i za svakoga: od balota za penziće do odbojke na pijesku za mlade. Žnjan će biti jedno veliko odmorište za sve generacije. Odlično je sve to zamišljeno.
Reprezentativna plaža
Premda se ulaganje od 45 milijuna eura čini velikim opterećenjem za gradske financije, svaki uloženi cent u Žnjan – pozlatit će se. Tko je na dobitku? A tko nije? Kao prvo, Grad koji će na račun izdanih koncesija puniti blagajnu od naplate istih i parkiranja, a radit će se o tisućama automobila dnevno. O tome da će koncesionari ugostiteljskih objekata profitirati, ne treba trošiti prostora. Pa na Žnjanu se i u onakvim, potpuno neprimjerenim uvjetima, na vrhuncu ljeta znalo kupati po dvadesetak tisuća ljudi, pa tko god tu i što prodavao i nudio, imat će računicu.
I hotelijeri će proći izvrsno. Konačno će visokokategornici na Trsteniku i Žnjanu, a već ih ima, a bit će ih i još, imati na raspolaganju reprezentativnu plažu za turiste. Kako je riječ o ogromnom prostoru koji će sada biti komunalno uređen, nikome neće nedostajati mjesta uz more. Još kad vegetacija nabuja, kad sve što je predviđeno izraste, žnjanska pustopoljina, na koju smo naviknuli desetljećima, pretvorit će se u pravu zelenomodru oazu.
Na koncu, nekretnine na Žnjanu i Trsteniku, sa sadržajima koji će se nuditi na platou, dobit će na vrijednosti. Metar četvorni stana u prvom redu danas se prodaje za sedam tisuća eura, a ne bi me čudilo da nakon realizacije izvrsnog projekta arhitektonskog studija Ante Kuzmanića dosegnu i deset tisuća po metru četvornome.
Na istoku buja život
U svakom slučaju, svi će od Žnjana imati koristi: građani, koji će dobiti prekrasnu rekreativnu zonu, turisti, koji će zajedno s domaćima tu uživati na kupanju, koncertima, predstavama, večerama..., uz more. Zatim sportaši, rekreativci, ali i hotelijeri, iznajmljivači, ugostitelji..., koji se više neće stidjeti one zapuštene "mjesečeve kore" na kojoj se, pod okriljem noći, odlagalo smeće i radilo koješta.
Ne pretjeruje se kad se veli da je ovo najznačajniji infrastrukturni gradski projekt od Mediteranskih igara u Splitu 1979. Radi se o istoku grada u kojemu cvate život, u kojem većinom stanuju mlade obitelji s djecom, i koje zaslužuju imati neki svoj Marjan.
Sama činjenica da će se konačno šetnicom spojiti Split i Stobreč, pa će se dodatno dobiti kilometri plaža, što Split izdvaja od drugih mediteranskih gradova jer su upravo ta kupališta od Poljuda i Spinuta do Strožanca njegova komparativna prednost, opravdava činjenicu da se uređenje platoa proglasi projektom broj jedan.
Za sada radovi napreduju punom parom. Radnike na dnevnoj razini "kibicira" na stotine Splićana. Reakcije promatrača su dobre. Gledano iz ptičje perspektive, već se naziru i konture nekog budućeg, ljepšeg i skladnijeg Žnjana, plaže po mjerilima 21. stoljeća. Izvođači, držimo vam palčeve. (Po)vucite nas naprijed.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....