StoryEditorOCM
Obalau jadranu

Nova bolest: Virus kosi kirnje! ‘Za pojavu zaraze najviše je utjecala temperatura mora od 25 stupnjeva Celzijevih‘

Piše Ivica Marković
10. studenog 2024. - 08:19

U molekularno-dijagnostičkom (PCR) laboratoriju Specijalističkog veterinarskog laboratorija u Podgorici (Crna Gora) potvrđen je prvi slučaj obolijevanja od zarazne bolesti riba – virusne encefalopatije i retinopatije (VER), objavljeno je iz Uprave za sigurnost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore.

Infekcija je, kako su kazali, potvrđena kod dvije kirnje, koje je dostavio Institut za biologiju mora (IBM).

"Bolest izaziva betanodavirus iz familije Nodaviridae. Bolest se prenosi s oboljele na zdravu ribu kontaktom, kontaminiranom vodom i alatom, a prenosi se i vertikalno. Obolijeva veliki broj vrsta riba. Bolest je utvrđena kod riba u moru i za sada nema nikakvih simptoma na ribama koje se uzgajaju u kavezima. Inače, bolest je u prethodnom periodu detektirana i u drugim državama na Mediteranu", objavljeno je povodom ovog otkrića.

Simptomi ove bolesti su nepravilno plivanje (vrtložno ili poput igle), sljepilo inficiranih riba, tamnjenje kože, anoreksija i dr. Može doći do visokog mortaliteta, naročito kod mlađih primjeraka. Jako je bitno na kaveznim sistemima pojačati sanitarne mjere kako se bolest ne bi prenijela na njih, budući je riba brancin veoma osjetljiva na ovu bolest.

"Stoga apeliramo na uzgajivače riba da se u slučaju značajnijeg mortaliteta na kavezima ili promjena u zdravstvenom stanju što prije obrate nadležnoj veterinarskoj službi", poručili su iz Uprave za sigurnost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

image

Kirnja

Božidar Vukičević/Cropix

Bolest se, dodaju, ne prenosi na ljude i ne predstavlja nikakav rizik ljudskom zdravlju.

Što se to događa u moru na Mediteranu i zašto ribe obolijevaju, pokušali smo saznati od mjerodavnih osoba Specijalističkog veterinarskog laboratorija u Podgorici.

- Mi smo u laboratoriju dobili dvije kirnje od Instituta za more, koje su pronađene u zaljevu Boke kotorske. Najvažnija stvar u cijeloj ovoj priči je što se ovaj virus ne može prenijeti na čovjeka. Istini za volju, u opasnosti je veliki broj riba. No, moram istaknuti da je ovaj virus uočen u moru u Sloveniji, Italiji... Na pojavnost ove bolesti kod riba najviše je utjecala visoka temperatura mora od 25 stupnjeva Celzijevih. Naravno, o pojavnosti ove bolesti odmah smo izvijestili prodavače ribe i preporučili im da takvu ribu ne stavljaju u prodaju, iako smo sigurni da takvu ribu nitko ne bi ni kupio, jer se jasno može vidjeti da nešto s njom nije u redu. Ponavljam, nema opasnosti za ljude, a da kojim slučajem netko i skuha ili ispeče takvu ribu, termičkom obradom bi virus bio uništen - rekao nam je Radoš Nikolić, veterinar iz Specijalistčkog veterinarskog laboratorija u Podgorici.

image
/Shutterstock

Prema posljednjim informacijama "polumrtve" ribe su pronađene i u Zatonu. Na svojoj Facebook stranici je objavu o tome stavila Kejt Marinović iz Zatona koja se dugo godina bavi ribarenjem. Često je na moru ili na ronjenju i odlično poznaje dubrovački akvatorij.

- U Zatonu su u dva dana uhvaćene polužive kirnje. Mislim da su bolesne, zarazne, isplutaju na površinu. Bojim se da ovo ima veze s nedavnim crnogorskim slučajem pomora tih riba. Navodno se radi o Veru, virusnoj infekciji uzrokovanoj betanodavirusom. Riba je bolesna, što se vidi po njenim bjelkastim očima i oštećenjima na koži. Zbog zatopljenja mora ovaj virus hara i uništava kirnje - napisala je Kejt.

VER je bolest uzrokovana betanodavirusom, koja je do danas zabilježena u više od 70 morskih vrsta riba diljem svjetskih mora, pri čemu je Mediteran posebno pogođeno područje.

- Uglavnom više stradavaju mladi primjerci riba nego stariji. Ipak, u posljednje vrijeme zabilježeno je sve više slučajeva obolijevanja i starijih primjeraka, posebice kod lubina (brancina) i kirnji, a u Atlantiku i kod plosnatica. Različiti su simptomi, od abnormalnog načina plivanja koje uključuje sve potpuno drukčije načine kretanja od uobičajenog, gubljenje ravnoteže, težine, izbacivanja glave izvan površine mora, pa do vidljivih fizičkih promjena na tijelu ribe, od promjene boje kože, pojavljivanja rana na koži, sljepila, prenapuhanog plivaćeg mjehura do unutarnjih promjena na mozgu - kazao nam je prof. dr. Alen Soldo, s Odjela za studije mora Sveučilišta u Splitu.

image

prof. dr. Alen Soldo

Božidar Vukičević/Cropix

VER se najčešće može pojaviti u kavezima za uzgoj ribe, gdje može uzrokovati veliku smrtnost.

- Međutim, preko različitih prijenosnika širi se i na „divlje“ ribe. Kao prijenosnici, osim oboljelih riba, mogu poslužiti i školjke, rakovi i glavonošci. Ovisno o formi virusa oboljenju pogoduju i različite temperature, pri čemu visoke temperature mora više i pogoduju razvoju bolesti. Budući da se naziva i ljetnom bolesti, može se očekivati da s dolaskom hladnijeg doba brzina i područje širenja virusa budu uvelike smanjeni pa je mala mogućnost za veću epidemiju u hrvatskom Jadranu ove godine. Danas poznate forme virusa ne utječu na čovjeka, ali obzirom na sve što se događa u zadnje vrijeme s virusima, takva situacija definitivno nije isključena u budućnosti. Inače, bilo kakva konkretna termička obrada ribe oboljele od ovog virusa  ga i uništava jer je ustanovljeno da se inaktivira nakon 30 minuta na temperaturi od 60 stupnjeva - zaključio je prof. dr. Alen Soldo.

 

 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. studeni 2024 08:20