Hoće li se ili, zbog sporne lokacije, neće prići gradnji Referentnog centra za gospodarenje otpadom u Lećevici nije poznato ni nakon sastanka "iza zatvorenih vrata" kojemu je večeras u Šibeniku prisustvovao Andrej Plenković, predsjednik hrvatske Vlade. Važna tema o kojoj, kako je kazao i sam premijer, postoje različita stajališta i prijepori, okupila je za istim stolom župane Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije Gorana Pauka i Zlatka Ževrnju, ministra zaštite okoliša i energetike Slavena Dobrovića, ministra graditeljstva i prostornog uređenja Lovru Kuščevića, državnog tajnika u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Antu Čikotića, v.d. ravnatelja RC za gospodarenje otpadom Tomislava Šutu te predstavnike resora zaštite okoliša dviju dalmatinskih županija.
Sigurno je tek jedno-u Lećevici će biti obavljeni vodoistražni radovi zoniranja područja, no čekat će se razdoblje visoke razine podzemnih voda da bi se ustanovila stvarna zona sanitarne zaštite. Najavio je to ministar Slaven Dobrović istaknuvši kako je u fazi argumentirane rasprave za i protiv gradnje, te nedostatka nove dokumentacije na stručnoj i znanstvenoj osnovi prerano kazati hoće li se Centar graditi upravo u Lećevici.
- Dosadašnje istražne radnje nisu provedene sukladno uvjetima Pravilnika, a to je nužan preduvjet da bi se nastavilo sa procedurom oko Centra u Lećevici. Treba, pri tom, uvažiti prigovore koji dolaze iz Šibensko-kninske županije. Neobična je činjenica da bi dva centra, Bikarac i Lećevica, bila u geografskom smislu prilično bliska, udaljena manje od 30 kilometara, tik na granici dviju županija, Splitsko-Dalmatinske i Šibensko-kninske. Uostalom, postoji bojazan da u dosadašnjoj proceduri nalazi stručnjaka koji ukazuju na povezanost podzemnih špilja, odnosno vodotokova sa izvorima pitke vode nisu u dovoljnoj mjeri uzete u obzir. Moje je mišljenje da u Hrvatskoj i te kako moramo brinuti o tome kako i gdje smjestiti ovakve uređaje. Možda netaknuta priroda, ljuti krš, područje u kojem možemo proizvoditi zdravu hranu koju su naši europski susjedi spremni platiti po visokoj cijeni, nije najbolja pozicija. Greške u ovoj fazi će se plaćati dugi niz godina-rezimirao je Dobrović.
Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević, pak, drži da će se u slučaju Centra Lećevica iznaći rješenje koje će zadovoljiti obje županije.
- Ukoliko studija o procjeni utjecaja na okoliš bude zadovoljavajuća, ne vidim razloga da se ne izda i akt za gradnju-kratko je prokomentirao.
Šibensko-kninski župan Goran Pauk, pak, izrazio je zadovoljstvo sazivanjem sastanka, no ne i činjenicom da priča oko Lećevice traje 15 godina, a za to vrijeme primjedbe koje su protiv gradnje Centra u Lećevici stizale iz Šibensko-kninske županije nisu dovoljno uvažene.
- Što se tiče Lećevice, naš stav je poznat još po zaključcima Županijske Skupštine iz 2004. godine, zaključcima Općinskog vijeća Općine Unešić iz 2002., našim primjedbama na Studiju, na trasiranje, na formalno-pravne radnje oko te Studije. Očekujemo da se u konačnici ta priča razriješi na korist svih stanovnika i Šibensko-kninske i Splitsko dalmatinske županije-zaključio je Pauk.
StoryEditorOCM
ŽupanijaS premijerom o otpadu
Gradnja Centra u Lećevici ovisi o rezultatu novih ispitivanja podzemnih voda
11. veljače 2017. - 00:26
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....