Šest studentica četvrte godine splitskoga Medicinskog fakulteta odradile su dvotjednu praksu na Odjelu neurologije županijske Opće bolnice Šibenik. U Šibenik su stigle prošlog ponedjeljaka, na Odjel kojeg je voditeljica, a njima mentorica, prim. dr. sc. Anka Aleksić Shihabi. Naime, dr. Aleksić, kao postdoktorand, već nekoliko godina ima ugovor sa splitskim Medicinskim fakultetom, katedrom za neurologiju, s tim što je prijašnjih godina putovala i sa studentima praksu odrađivala u Splitu, osim za vrijeme korone, jer se ne slaže s online radom. A onda je stigao poziv iz Splita.
– Docent Ivica Bilić, pročelnik katedre za neurologiju, upitao me bih li ove godine odrađivala praksu sa studentima. Iskreno, nisam baš bila raspoložena za putovanje u Split, ali kad mi je rekao da su studenti izrazili želju doći kod mene na praksu u Šibenik, pomislila sam zašto ne. Ako oni to traže, a mišljenja sam da treba jako osluškivati što mladi ljudi govore i ići tim tragom, treba im to i omogućiti. U dogovoru s našim ravnateljem bolnice dr. Kristijanom Stipaničevim, prihvatila sam ponudu i... evo nas, tu smo – rekla je sredinom tjedna dr. Aleksić. Bolnica je studenticama osigurala smještaj i hranu, a na kraju prakse polagale su ispit kod svoje mentorice.
Uvjeti za kvalitetan rad
– Moram naglasiti da otkad sam došla na ovaj odjel, a tomu je 16 godina, šibenska Neurologija ima vrlo dobre odnose sa splitskom Neurologijom, puno surađujemo, pravi smo kolege i često se i izvan posla družimo. Ovo što su studenti prvi put došli kod nas na praksu smatram jako dobrim, iz dva razloga. Prvo, mi na odjelu imamo kompletnu dijagnostiku kakvu imaju i u Splitu, što znači da apsolutno ne postoji ništa što oni imaju a da mi ovdje nemamo. Drugi je razlog što studentima više vremena mogu posvetiti ovdje, na svom odjelu, te mogu bolje organizirati njihovo učenje. Potrudila sam se s mojim kolegama i medicinskim sestrama da za studente bude odvojeno vrijeme. Mogu naručiti pacijente s neurološkim deficitom koje ja želim i znam, a takvih je dnevno naručeno po troje, četvero ili petero. To je velika prednost jer kad sam odlazila u Split, tamo su bili pacijenti koje zateknem i studenti su mogli vidjeti samo one koji su trenutačno hospitalizirani. Ovdje sam pripremila rad po principu da im pokažemo nešto sasvim konkretno, jer nije stvar samo da im govorimo ono što piše u knjigama. Na primjer, jedan su dan gledale pacijente s multiplom sklerozom – od urednog neurološkog statusa do toga da sam imala mladog momka koji nije mogao hodati, u kolicima je i ima spastičnu paraparezu. Ja takav oblik rada ne mogu organizirati u Splitu i mislim da ću im puno više pokazati ovdje nego tamo – reče nam dr. Aleksić.
Dodaje da je na splitskom Medicinskom fakultetu studij organiziran po turnusima, a kroz svibanj i lipanj ide turnus neurologije, koji se sastoji od teoretskog dijela koji su svi odslušali na fakultetu, a drugi, praktični dio, koji traje 49 školskih sati, individualni je rad s malim grupama, pet do šest studenata.
– U praksi to znači rad s pacijentima pojedinačno, pokazuje im se ukupan rad na odjelima, u ambulantama i kompletna dijagnostika koju imamo na Neurologiji. Osnovno je da s prakse odu s naučenom neurologijom. Inače, mislim da je naš sustav školstva jako loš jer ne posvećuje pažnju studentima na način na koji bi trebalo. Previše formalno doživljavamo stvari, mislimo da se sve podrazumijeva, ali to nije baš tako. I zato kažem, kad bismo se svi više trudili, sve bi bilo drukčije i korisnije za sve nas – na kraju će dr. Aleksić.
Što kažu studentice?
– S Odjela neurologije vaše bolnice u Split ćemo ponijeti predivno, više nego pozitivno iskustvo i nova saznanja koja će nam jednog dana biti od velike koristi. Cijelo osoblje bolnice prema nama je predivno. Lijepo su nas primili i prihvatili, tako da je sve zaista super: od doktora, medicinskih sestara i "teta" u kuhinji koje nam pripremaju odličnu hranu, do samog smještaja. A naša mentorica dr. Aleksić maksimalno nam se posvetila, sve nam objašnjava, odgovara na naša pitanja ako nas nešto posebno zanima i baš se osjećamo dobrodošle. Ne mogu vam opisati riječima koliko smo sretne, oduševljene i rado bismo ostale dulje od dva tjedna – rekla nam je Valentina Biloš. S njezinim riječima složila se Katarina Čavka, rekavši da bi rado u šibenskoj bolnici ostala "cijelo svoje školovanje".
– Kolegica Velentina je baš dobro opisala kako se osjećamo i kako nam je ovdje dobro odrađivati praksu iz neurologije. Oduševljena sam načinom rada, odnosom osoblja prema pacijentima i nama studentima. I rado bih jednog dana kao liječnica voljela raditi u manjoj sredini – rekla je Katarina, a Valentina je imala još nešto za reći.
– Cijelo moje školovanje do sada bilo je bazirano u Splitu i s obzirom da završavam studij za dvije godine, ne znam gdje će me put u životu odvesti i u kojoj ću zdravstvenoj ustanovi sutra raditi. Teško je očekivati da ću odmah nakon završenog fakulteta raditi u KBC-u Split i zato sam htjela vidjeti kako izgleda rad u drugim manjim sredinama i bolnicama, čisto da se mogu unaprijed pripremiti. U početku sam bila dosta skeptična prema manjim sredinama, a sada toga više nema. Moram priznati da sam zahvaljujući dr. Aleksić promijenila mišljenje jer sam se uvjerila da je ovdje stvarno dobro raditi. Ima dosta posla, ali sve je nekako lijepo organizirano, mirnije je nego u velikoj bolnici, tako da se baš osjećamo ugodno. I grad je predivan, sve je nekako blizu – riječi su Splićanke Valentine.
Na ljetnu praksu stižu riječki studenti
Ravnatelj Opće bolnice Šibenik dr. Kristijan Stipaničev podsjeća da su opće bolnice Zadar, Šibenik i Dubrovnik nastavne baze Sveučilišta u Splitu i Medicinskog fakulteta, te da od 2019. godine imaju potpisane tripartitne ugovore o suradnji, koja se intenzivirala nakon popuštanja epidemioloških mjera.
– Isto tako, od 2021., imamo potpisan ugovor o suradnji i s Medicinskim fakultetom u Rijeci, tako da ovo ljeto očekujemo dolazak njihovih studenata, koji će ljetnu praksu, uvjetno rečeno, neformalnije odraditi, kroz Udrugu studenata medicine. Koliko će ih biti i gdje ćemo ih rasporediti, znat ćemo nakon završetka akademske godine. Svaka suradnja je dobra i moj naglasak prigodom preuzimanja vođenja bolnice prije šest mjeseci, među ostalim je i na ljudskim resursima. Stava sam da trebamo izići iz onog razmišljanja "onaj tko je zainteresiran doći će" i početi razmišljati na način da mi moramo biti ti koji privlačimo studente, odnosno buduće liječnike, medicinske sestre i ostalo medicinsko, pa čak i nemedicinsko osoblje, da bismo došli do izvrsnosti – rekao nam je dr. Stipaničev.