StoryEditorOCM

Rezime Viške regateKuret i njegova posada viteškog imena oderali konkurenciju, ‘Polet Furioso‘ najbrži brod

Piše Sandra Barčot
16. listopada 2023. - 16:10

Karlo Kuret i njegova posada "All for one" iz Jedriličarskog kluba Labud pobjednici su 79. izdanja Viške regate krstaša, po razvrstanju, dok se epitet najbržeg broda u jedrenom, realnom vremenu piše još jednom brodu iz kluba organizatora regate i to "Polet Furioso" kormilara Nikole Deškovića.

Rezime je to trodnevne jedriličarke "fešte od idra i vitra" Viške regate krstaša koja se održava po već tradicionalnom oraru i ruti – petak navigacija od Splita do Visa, subota jedrenje unutar luke Vis, te nedjelja povratak u Split, 29 nautičkih milja, a od ove godine sve i u sklopu Splitskog festivala jedrenja, gdje je upravo Viška zadnja u niski pet regata ove važne manifestacije i za sport ali i turizam.

Kakva flota

Pa impresivna brojka od 170 brodova na startu itekako daje na težini kada budete najbolji u toj floti.

- Imali smo odlične startove, dobre odluke na moru koju rutu izabrati i prilagoditi uvjetima i promjenjivom vjetru, taktika nam je bila top, što nas je sve dovelo do pobjedničkog postolja – kazuje nam Karlo Kuret, proslavljeni hrvatski olimpijac u klasi "finn", koji sa mlađim bratom Ivanom, također olimpijcem u dvosjedu "470", sada čini okosnicu pobjedničke posade ovogodišnje Viške.

- Što se same regate tiče ona nam je standardno podarila razne uvjete na moru, od bonace, do juga, levantina pa i bure. Mislim kako su svi uživali jedriti. A osobno sam pobornik onog iskonskog sportskog nadmetanja, okršaja kvalitetnih posada na regatnom polju – pojašnjava Kuret, koji je već petnaestak godina redovit na ovoj regati krstaša, a najčešće u društvu brata Ivana.

Što se ostalih u posadi tiče, tu su oni nešto stariji i iskusniji - Karlo i Ivan pa vaterpolista Vladimir Moćan, te Željko Šegvić, do srednje populacije koji predstavlja Marin Donadini, dok je tu i trio-nasljednika koji će nastaviti tradiciju svojih očeva – Tea kćerka Karlova, Marko sin Ivanov, te Franko sin Željkov.

Nema straha

Nema straha za jedrenje barem što se Kuret obitelji tiče, a nema straha ni za jedrenje u JK Labudu barem što se Viške regate tiče.

- Sve je prošlo bez problema na moru, bez havarija koje su moguće u ovakvim regatama, pa smo itekako zadovoljni. Kao i odazivom jedriličara koji na Viškoj vole jedriti – zbori nam kap. Ante Toni Mlikota direktor regate, nakon svečane dodjele pokala pobjednicima, i onima po skupini i ukupno.

Gdje su uručeni i trajni pehari, ali i prijelazni pokal rad akademskog kipara Dalibora Stošića, kao i vrhunsko vino. Naime, najboljem na regati Kuretu i vlasniku titule najbrži brod Deškoviću, direktorica Turističke zajednice Kaštela Nada Maršić poklonila je Crljenak kaštelanski sve u sklopu "Morskih puta Crljenka", dok su ostale nagrade uručili Mlikota, predsjednik JK Labuda Žarko Dešković, Dominik Perković predsjednik Prosvjednog odbora i Marko Mišura, predsjednik Regatnog odbora, nakon čega je uslijedila vrhunska zabava uz grupu Little sister.

Kao i zajednički poziv svima u floti - vidimo se i dogodine na 80. Viškoj, u godini obilježavanja 100-tog rođendana JK Labuda.

Uz jedan kuriozitet – dva trijumfa dvije posade istog kluba sa po dva brata na palubi – Kuret-Dešković!

REZULTATI PO GRUPAMA

OPEN C2: 1. jedrilica "Cardea" (skiper Mario Jozović, klub Orsan-Dubrovnik);

C3: 1. "Sophie Emilie" (Milan Mandić, Mande-Zagreb), 2. "Metalika" (Davorin Mudrovčić, Neverin-Čavle), 3. "Karla" (Ivo Hajduk, Strožanac);

C4: 1. "Vihor" (Igor Barbalić, Vihor-Baška), 2. "Bellavita" (Thomas Dieplinger, Scatt), 3. "Maxi svinja" (Igor Pertot, Čupa-Trst);

C5: 1. "Frenčkis" (Olimpio Peruško, Oropila), 2. "Mare" (Duško Mrduljaš, Labud), 3. "Arta vela" (Ante Špoljarić, Val-Šibenik);

C7: 1. "Pila" (Luka Rožić, Trogir), 2. "Mini" (Davor Janeković, Samobor), 3. "Kobra" (Ivo Kuzmanić, Špinut);

R2: 1. 1. "Molo Longo Tutta Trieste" (Bojan Grego, Galeb-Kostrena), 2. "Toto Travel" (Mario Hrvoj, Trogir), 3. "Lentiggini Azzurre" (Hanno Renner, Italija);

R3: 1. "Polet Furioso" (Nikola Dešković, Labud), 2. "Generali" (Samo Žvan, Mariborčanka-Slovenije), 3. "Bare V" (Ante Vanjaka, Labud);

R4: 1. "Outsider" (Vedran Kosović, Orsan), 2. "Scorpio" (Filip Babić, Marina Kaštela), 3. "Makarska" (Nikola Mihaljević, Bura-Makarska);

R5: 1. "Dubrovnik" (Denis Vukas, Orsan), 2. "Leeloo" (Teo Marinović, Ploče sailing), 3. "Mr.J." (Damir Desabota, Val);

R6: 1. "Mareus 3" (Denis Stanojević, Labud), 2. "Magnum X3" (Jere Vidović, Labud), 3. "Makakada" (Davor Bumbak, Zenta);

R7: 1. "Fatamorgana 2" (Mate Arapov, Mornar-Split), 2. "Ice" (Andrej Šooš Maceljski, Split), 3. "Južni vjetar" (Jadran Gamulin, Orsan);

R8: 1. "Code X" (Darko Hajdinjak, Neverin), 2. "Otto e mezzo" (Marin Vuleta, Sv. Ante), 3. "Arhimed" (Karlo Bilić, Split);

R9: 1. "T8Sc" (Robert Skomeršić, Plav-Krk), 2. "Universitas 2.0" (Marko Židić, Labud), 3. "Ferata" (Vicko Dorić, Špinut);

ORC – A: 1. "DSK" (Niki Keser, Croatia-Opatija), 2. "Damaco" (Berislav Vranić, Galeb);

B: 1. "All for one" (Karlo Kuret, Labud), 2. "Erco D" (Iztok Svetina, Split), 3. "Mr. J" (Damir Desabota, Val);C: 1. "Green peper" (Bruno Gašpić, Mornar), 2. "Mary S" (Peter Podunavac, Portorož).

20. veljača 2024 16:05