Dojenje je najzdraviji, najprirodniji i najekonomičniji način prehrane djeteta s kojim se ujedno razvija i emocionalna povezanost majke i djeteta.
Zaštita, promicanje i potpora dojenju javnozdravstveni je prioritet svih zemalja svijeta koju potiče i Hrvatsko pedijatrijsko društvo (HPD). Zbog svega navedenog 1990. godine Svjetsko udruženje za dojenje pokrenulo je obilježavanje tjedna dojenja u prvom tjednu mjeseca kolovoza. Brojne su prednosti dojenja kako za mamu tako i za dijete, piše Prim. mr. Marija Mašanović, dr. med., spec. javnog zdravstva za Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko neretvanske županije.
Prednosti dojenja za majku:
- smanjuje se krvarenje nakon poroda
- ubrzava se povratak na tjelesnu težinu prije poroda
- smanjuje se rizik od pojave raka dojke, vrata maternice i jajnika
- rjeđe su infekcije mokraćnih putova
- manji je rizik od osteoporoze
- pojačava se veza majka-dijete
- povoljno utječe na psihičku stabilnost majke
- štedi majci vrijeme oko priprema formule za mlijeko, pranja i održavanja bočica za hranjenje djeteta, ekonomično je, dozvoljava joj slobodu u izlasku i putovanju s bebom
Prednosti dojenja za dijete:
- potiče razvoj vlastitog imunološkog (obrambenog) sustava
- smanjuje učestalost crijevnih infekcija i proljeva
- manji je rizik od razvoja alergije na hranu
- smanjuje učestalost infekcija dišnog sustava
- manji je rizik od alergija dišnih putova u adolescentnoj dobi
- razvija osjećaj topline, sigurnosti i zaštićenosti
- dojena djeca imaju bolji psihomotorni, emocionalni i društveni život
Dojenje je vještina koju je potrebno naučiti. Da bi se ova vještina uspješno savladala potrebno je stvoriti dobre osnove za dojenje. Najčešći razlozi prekidanja dojenja, događaju se upravo u prvom tjednu od poroda kada mlijeko naglo dođe u dojke, dijete još ne povlači mlijeko dovoljno snažno, a majka je umorna i iscrpljena od porođaja. Stoga je potrebno stvoriti dobre osnove za potporu dojenja za majku.
Savjeti za majku kako stvoriti dobre osnove za dojenje:
- prije dojenja operite ruke, jer one mogu biti izvor zaraze
- udobno se smjestite i opustite
- položaj može biti sjedeći, polusjedeći ili ležeći, s osloncem za leđa i laktove
- bradavicu uspravite palcem i kažiprstom
- bradavicom ili prstom prijeđite pokraj bebinih usana, tako ćete stimulirati refleks sisanja i beba će se odmah usnama okrenuti prema dodiru (ako je položaj dobar taj postupak ponavljajte više puta, odnosno sve dok beba sama ne odluči primiti bradavicu)
- vrlo je važno naučiti dijete da pravilo primi dojku. Osim bradavice, beba mora obuhvatiti i dio areole (koža oko bradavice), jer će na taj način pritiskati mliječne žlijezde. Bude li povlačila samo bradavicu Vas će užasno boljeti, moglo bi doći do upale i pucanja kože bradavice, a beba će ostati gladna
- ako se bebin nosić naslanja na Vašu dojku, pokušajte dojku malo podignuti rukom (beba mora disati dok doji!)
- uspješno sisanje prepoznat ćete po ritmičnom micanju čeljusti, a ponekad i ušiju. Glasno sisanje ili uvučeni obrazi mogu značiti da dijete treba jače privući na prsa
- nakon završetka podoja, nemojte nasilno izvlačiti bradavicu. Pokušajte prstima odvojiti dojku od bebinih usta i tako propustiti malo zraka. Tek nakon toga izvucite bradavicu
- dijete treba ostaviti na prsima sve dok dojka ne omekša, a sisanje se uspori ili zaustavi, zatim ga premijestite na drugu dojku i ponovite isti postupak (na taj način se potiče pražnjenje dojki i sprječava nastajanje mastitisa tijekom dojenja – upala dojke, praćena otokom, crvenilom, toplinom i boli u dojci uz povećanje tjelesne temperature)
- dojenče se hrani na zahtjev, svaki put kad se probudi i zaželi obrok (prema HPD 8-12 podoja u 24 sata uz razmak ne veći od 4 sata između dva podoja)
- između dojenja ne davajte djetetu dudu-varalicu
- odmarajte se kad god Vaše dijete spava
Za savjet o pravilnom dojenju obratite se Vašoj patronažnoj sestri i pedijatru.
Tijekom ljetnih vrućina dojenje pruža slobodu od pripremanja formula za mlijeko, pranja i održavanja bočica za hranjenje i mogućnost kvalitetnijeg odmora i prisnosti mame s bebom.
Mame i one koje će to tek postati ne odustajte od dojenja jer je to najzdraviji i najprirodniji način prehrane za Vaše dijete.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....