Ciste na jajnicima problem su s kojim se u nekoj životnoj dobi suoči gotovo svaka žena. U većini slučajeva ove izrasline ne izazivaju nikakve tegobe, ali ponekad uzrokuju snažne bolove s kojima se teško nositi, a mogu imati i vrlo ozbiljne trajne posljedice. Više o ovoj čestoj dijagnozi otkrila nam je dr. sc. Ivana Pentz, specijalistica ginekologije i opstetricije, subspecijalistica humane reprodukcije u zagrebačkoj Poliklinici "Fleur".
- Ciste su tvorevine (šupljine) s vrlo tankom stijenkom, ispunjene tekućim sadržajem, koje se nalaze unutar jajnika. Dijagnoza ciste na jajniku nije poseban razlog za brigu jer je njih čak 95 posto dobroćudno. Ipak, one postoje i, iako su dobroćudne, mogu izazvati komplikacije te je važno kod određenih simptoma posjetiti ginekologa.
U većini slučajeva se samo ultrazvučno kontrolira njihov rast, jer one se najčešće spontano povlače i pucaju. Mogu se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, no najčešće se javljaju na početku (adolescencija) i na kraju (perimenopauza) reproduktivnog razdoblja žene, pojašnjava ginekologinja Pentz.
Torzija ili 'zavrnuće'
Najčešće ne postoje simptomi koji upućuju na postojanje cista na jajnicima, nego se utvrđuju redovitim ginekološkim pregledom, te drugim metodama kao što je CT ili magnetska rezonancija. Kod nekih žena može se javiti bol koja može varirati od blagog pritiska pa sve do oštre boli (probadanja "nožem"), a od ostalih simptoma pojavljuje se bol kod spolnog odnosa, osjećaj pritiska u zdjelici, poremećaj ciklusa, poremećaj u radu crijeva – zatvor, proljev, težina i punoća u abdomenu, bolna peristaltika crijeva, češće mokrenje, nepravilna ili jaka krvarenja, pojašnjava ginekologinja i upozorava na dvije moguće komplikacije.
Prva je torzija, stanje kad se cista zbog naglog pokreta ili fizičkog napora zavrne oko svoje peteljke i prekine si dotok krvi, što izaziva naglu i oštru bol. Ako se cista sama ne odmota, potreban je hitni intervencijski zahvat. Drugi problem je to što cista ponekad naglo naraste, pa može doći do njezina pucanja, na što također upućuje iznenadna snažna bol na lijevoj ili desnoj strani zdjelice, donjeg dijela trbuha ili leđa, koja može biti praćena mučninom i/ili povraćanjem. To se obično dogodi tijekom ili nakon naporne fizičke aktivnosti ili spolnog odnosa.
- Ako ste posumnjali da vam je pukla cista, nemojte paničariti. Najčešće tijelo može samo riješiti problem, važno je samo da pratite simptome. Pucanje ciste na jajniku ponekad može izazvati teško krvarenje pa se mogu javiti simptomi poput vrtoglavice, nesvjestice, kratkoće daha i brzih otkucaja srca, a može uzrokovati i infekciju, otkriva dr. Pentz.
Zloćudne ciste
Simptomi koji upućuju na zloćudnu cistu su: bolovi koji mogu biti nagli i oštri, moguće je povećanje opsega abdomena, osjećaj težine i punoće u trbuhu, mučnina i povraćanje, gubitak apetita i nekontrolirano mršavljenje.
- Nažalost, zloćudne ciste mogu biti i bez simptoma sve dok se ne pojave metastaze. Zato je važno redovito se kontrolirati, naročito ako postoji obiteljska predispozicija za karcinom jajnika i dojke. Ultrazvučno se zloćudne ciste obično razlikuju od dobroćudnih po samom izgledu: sadrže više šupljina, izdanke u unutrašnjosti ciste, dijelom su tekućeg, a dijelom solidnog sadržaja, itd.
Kod i najmanje sumnje na zloćudnu cistu uz rutinski ultrazvuk preporučuje se pregled protoka krvi kroz cistu (Color Doppler ultrazvuk) i određivanje tumorskih biljega iz krvi (CA 125, CA 19-9, CAE, beta HCG, HE 4, ROMA index). Treba napomenuti da oba postupka imaju svoja ograničenja te se konačna dijagnoza može postaviti tek operacijom, kaže ginekologinja.
Simptomi vodene ciste
Ako su u pitanju vodene ciste, simptoma većinom nema. U nekim slučajevima ciste mogu izazvati bol i krvarenje. Vodene ciste na jajnicima većinom su praćene sljedećim simptomima:
- previše bolne ili blaže menstruacije od normalnih;
- bol u zdjelici koja može biti uporna ili tupa te bol koja se širi na donji dio leđa i stražnjice. Bolovi u zdjelici se većinom javljaju prije nego što menstruacija počne ili završi;
- bolovi tijekom seksualnog odnosa;
- crijevne tegobe, bol prilikom pražnjenja crijeva, pritisak u crijevima ili česta potreba za pražnjenjem crijeva;
- osjetljivost dojki i mučnina;
- nadimanje, otok i težina;
- česta potreba za mokrenjem ili osjećaj da se ne možete potpuno pomokriti.
Cista na jajniku i menstruacija...
Ako ne dođe do ovulacije, odnosno do pucanja folikula, menstruacija može uraniti ili zakasniti. Uranjenom menstruacijom smatra se ciklus kraći od 21 dan, a nakon nekoliko takvih kraćih ciklusa često se ustanovi prisutnost ciste na jajniku.
Kašnjenje menstruacije i izostanak ovulacije pojava je koja će prije ili kasnije zahvatiti svaku ženu. Pojava cista na jajniku posljedica je tog zbivanja. Ovulacija predstavlja prskanje folikula, odnosno ciste unutar koje je sazrela jajna stanica, koja je u prosjeku veličine do dva cm. Ako se prsnuće folikula ne dogodi, dolazi do formiranja folikularne ciste koja može dosegnuti veličinu i do pet centimetara.
Kašnjenje menstruacije nije neuobičajeno unutar prve dvije godine od pojave menstruacije. U tom razdoblju je potpuno normalno da ciklus kasni ili jedan mjesec potpuno izostane. Međutim, kada je kašnjenje menstruacije kronično, uzrok je najčešće postojanje jedne ili više cista na jajniku.
Kašnjenje menstruacije može biti i posljedica loše prehrane, siromašne bjelančevinama i vitaminima, zbog čega tijelo blokira pojavu menstruacije pritom štedeći energiju, ali i zalihe krvi. Kako biste što brže i lakše doznali o čemu je riječ, najbolja je opcija obratiti se svom ginekologu.
... trudnoća...
Većina trudnica se preplaši kada se tijekom trudnoće otkrije jedna ili više cista. Ciste većinom ne upućuju na stvarnu opasnost ni za trudnicu ni za bebu. Jedna od prednosti cista u trudnoći jest to što se one pod utjecajem hormona većinom povuku nakon prvog tromjesečja.
Ciste je potrebno operirati isključivo ako su velike te izazivaju probleme ili ako u trudnoći počnu nekontrolirano rasti. Ciste u trudnoći se ne tretiraju, osim u slučaju da se primjećuje veliki porast, kompleksna ultrazvučna morfologija tumora, ili iznenadna komplikacija kao što su torzija, ruptura i krvarenje. Torzija predstavlja glavnu akutnu komplikaciju te zahtijeva hitno kirurško liječenje. Komplikacije operacije ciste mogu biti kasni pobačaj te rani prijevremeni porod.
Međutim, u današnje vrijeme operacijsko odstranjenje ciste u trudnoći ne predstavlja povećani rizik te ako je potrebno, trudnicu se operira bez značajnijeg ugrožavanja daljnjeg tijeka trudnoće.
...i menopauza
Male ciste većinom ne stvaraju probleme te ne zahtijevaju liječenje. Ako su tumorski markeri negativni kod žena u menopauzi, a ciste manje od 5 - 6 centimetara, dovoljno ih je samo pratiti. Ako su ciste veće od 5 - 6 centimetara, potrebno je razmotriti mogućnost kirurškog uklanjanja, što se može izvršiti klasičnim i laparoskopskim zahvatom. Ako su tumorski markeri povišeni, potrebna je hitna dijagnostička obrada kako bi se otklonila mogućnost zloćudnog oboljenja.
Laparoskopsko uklanjanje
Laparoskopsko odstranjenje cista na jajniku prihvaćeni je standard u liječenju dobroćudnih cista. Laparoskopija je minimalno invazivni zahvat koji se izvodi uvođenjem posebne vrste teleskopa u trbušnu šupljinu. Na teleskop je priključena videokamera te se na posebnom ekranu (monitoru) jasno prikazuju organi koji se nalaze unutar zdjelične šupljine.
Ovaj postupak osigurava ginekologu ne samo bolji pregled organa već i izvođenje operativnih zahvata na ili u tim organima. Laparoskopija se obavlja kroz male otvore na koži trbuha, pod općom anestezijom. Prednost laparoskopije u odnosu na klasičnu laparotomiju je kratki boravak u bolnici (1-2 dana) te vrlo brzi oporavak i vraćanje uobičajenim aktivnostima.