Samo tjedan dana nakon što je izašao iz londonske bolnice u kojoj je bio podvrgnut korektivnom zahvatu na benigno povećanoj prostati, Buckinghamska palača u ponedjeljak je objavila da je tijekom te procedure uočen drugi problem i da je kralju Charlesu III. dijagnosticiran rak, ali nije precizirano o kakvoj se vrsti raka radi.
Kralj se tako našao među tisuću osoba kojima se dnevno u Velikoj Britaniji dijagnosticira neki oblik raka. Poznato je da je životna dob jedan od faktora rizika za obolijevanje od malignih bolesti, Charles ima 75 godina, a nešto više od trećine novih slučajeva raka dijagnosticira se kod ljudi od 75 ili više godina.
U utorak poslijepodne, nakon prve terapije u liječenju raka i kratkog susreta sa sinom, princom Harryjem, koji je doputovao iz Kalifornije u posjet bolesnom ocu, kralj Charles je sa suprugom Camillom napustio London i otišao na imanje Sandringham, gdje će se nastaviti oporavljati.
Premda je ovo najozbiljniji problem s kojim se suočava, nije ovo prvi put da Charles ima zdravstvenih problema, često se i sam šali na račun svog fizičkog propadanja. Prilikom posjeta Brisbaneu 2018. godine, kazao je okupljenim ljudima "Ne znam za vas, ali sada djelići mene nastavljaju otpadati u redovnim razmacima".
U svojoj kontroverznoj biografiji "Spare", princ Harry je otkrio kako njegov otac pati od kroničnih bolova u vratu i leđima, piše Daily Mail. Harry je napisao da su stalni bolovi dijelom rezultat ozljeda koje je Charles zadobio igrajući polo.
Ranih 90-ih godina prošlog stoljeća Charlesu je "ispao" disk zbog čega je propustio poznate konjičke utrke Royal Ascot 1991. godine. Tek nakon ozbiljnih upozorenja liječnika da će mu se stanje pogoršati ako nastavi igrati polo, pristao je ubuduće nastupati samo na humanitarnim priredbama.
Njegov prepoznatljivi položaj stajanja i hodanja, s rukama iza leđa i isprepletenim prstima, zapravo je terapeutski trik koji mu olakšava bolove u leđima. Otvaranjem prsnog koša i zabacivanjem ramena unatrag, ta tehnika sprječava da ne dođe do spoticanja ili pada dok hoda.
Tijekom godina puno pozornosti izazivali su i Charlesovi "kobasičasti" prsti, ono što je u medicini poznato kao daktilitis, vrsta upale prstiju koja može zahvatiti jedan ili više prstiju na rukama ili nogama, može se pojaviti zbog infekcije ili zbog promjene u imunološkom sustavu.
Pišući prijatelju nakon rođenja princa Williama 1982. godine, Charles se šalio kako mališan ima kobasičaste prste poput njega. A Charlesova majka, pokojna kraljica Elizabeta II., također je u jednom pismu navela kako njezin sin ima velike prste.
- Beba je vrlo slatka i jako smo ponosni na njega. Ima zanimljiv par ruku za bebu, prilično su velike s dugim prstima koji nisu nalik ni mojima ni njegovom ocu. Bit će zanimljivo vidjeti što će od njih postati – pisala je tada princeza Elizabeta.
Charles nikad nije potvrdio što je zapravo uzrok njegovih otečenih prstiju, a to može biti zadržavanje vode, posljedica artritisa, bakterijske infekcije, visoka razina soli u organizmu, alergijska reakcija, nuspojava uzimanja nekih lijekova, autoimuna bolest...
Sa Charlesovog nosa je 2008. uklonjena nekancerogena izraslina nakon čega je viđen u javnosti s malim flasterom na nosu, a njegova služba za odnose s javnošću nije željela iznositi detalje kazavši samo kako se radilo o minornoj kirurškoj proceduri.
Tada 41-godišnji Charles je 1990. slomio desnu ruku iznad lakta prilikom pada s konja dok je igrao polo. Bio je to gadan pad s konja na tlo između dviju životinja, a jedan ga je konj pri tome udario u ruku. Svi su uz igralište zanijemili strahujući za Charlesov život, hitna pomoć je brzo priskočila i odvezli su ga u bolnicu gdje je proveo tri dana.
Ozljeda nije zacijelila kako treba i nakon tri mjeseca bolova i upozorenja da bi ga, ako se to ne riješi, ozljeda mogla pretvoriti u invalida s ograničenim korištenjem ruke, otišao je na operaciju koja je riješila problem.
Godinama kasnije, tijekom lova na lisice u Derbyshireu u siječnju 2001. godine, Charlesov konj je neočekivano skočio i bacio ga na tlo. Nezgodno je pao i mislilo se da je iščašio rame, prevezli su ga u lokalnu bolnicu gdje su snimke pokazale da je slomio natplećak, kraj grebena lopatične kosti.
Skijanje, igranje pola i druge aktivnosti ostavile su traga i na Charlesovim nogama pa je 1992. morao na operaciju hrskavice u lijevom koljenu. Šest godina kasnije obavljena je i laserska operacija oštećene hrskavice u desnom koljenu. Trebao se oporavljati hodajući uz pomoć štapa, ali on ga je odbacio nakon dva dana i nastavio obavljati svoje brojne obaveze.
Radoznale poglede izazvao je kad se u studenome 2001. pojavio s flasterom preko lijevog oka. Doznalo se kako je Charles rezao grane stabla na svom imanju Highrove i piljevina mu je upala u oko ogrebavši rožnicu, što je privremeno utjecalo i na njegov vid.
Još jedan pad s konja, u siječnju 1998. godine, rezultirao je prijelomom rebra, a Charles je, usprkos neugodnosti, nekoliko tjedana kasnije otišao na planinarenje u Himalaje tijekom službenog posjeta Nepalu i Butanu.
Igranje pola priskrbilo mu je još jednu ozljedu, 1981. ga je zalutala loptica pogodila u grlo i ozlijedila grkljan. Premda nije bilo trajnih posljedica, Charles je izgubio glas i desetak dana je bio neuobičajeno nijem.
Operaciji hernije podvrgnut je u ožujku 2003. godine, a navodno ju je izazvala ozljeda koju je zadobio obrađujući vrt na imanju Highgrove. Zbog operacije je morao otkazati svoj tradicionalni skijaški odmor u Klostersu u Švicarskoj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....