Melbourne Cup najvažnija je konjska utrka u Australiji i jedan od najpoznatijih sportskih događaja u zemlji. Kada Australci pričaju o Melbourne Cupu, govore o ‘utrci koja zaustavlja naciju‘. Možda vam se čini pretjerano - jedna konjska utrka koja okupi cijelu državu pred ekranima, zaustavi posao, škole i natjera svakoga da barem na trenutak pogleda utrku. Da biste razumjeli koliko je važan događaj, zamislite samo kako to izgleda kada Vatreni igraju finale Svjetskog prvenstva, i kao takav privlači ljubitelje sporta, mode i društvenih događanja iz cijelog svijeta. Svake godine održava se u studenom na hipodromu Flemington u Melbourneu. Melbourne Cup nije samo utrka – to je ključan društveni i kulturni događaj u Australiji, spoj tradicije, glamura, mode i elitnog jahanja, koji je jedan od najvećih konjskih utrka na svijetu.
Povijest Melbourne Cupa
Prva utrka Melbourne Cupa održana je 1861. godine, što je čini jednom od najstarijih konjskih utrka u Australiji. Taj događaj, koji se održava svake godine na “Melbourne Cup Day,” ubrzo je postao prestižan, privlačeći vrhunske trkaće konje i jahače iz cijelog svijeta. Melbourne Cup tradicionalno se održava prvog utorka u studenom, kada je u državi Viktoriji i službeni praznik. Događaj se odvija na poznatom hipodromu Flemington u predgrađu Melbournea. Flemington je poznat po svojoj veličanstvenoj stazi, povijesnim tribinama i raskošnim vrtovima. Na dan Melbourne Cupa, staza je ukrašena cvjetnim aranžmanima, što doprinosi glamuroznoj atmosferi.
Format utrke
Utrka je dio “Melbourne Spring Racing Carnivala” i duga je 3.200 metara. Melbourne Cup je utrka s “handicapom,” što znači da svaki konj nosi drugačiju težinu, određenu prema njegovim sposobnostima i povijesti pobjeda, kako bi utrka bila izjednačenija. Ovaj format čini utrku izazovnom za najtalentiranije jahače (džokeje), trenere i konje, dodatno pojačavajući uzbuđenje. Pobjednik Melbourne Cupa osvaja prestižni trofej i značajnu novčanu nagradu. Nagradni fond doseže nekoliko milijuna dolara, što ovu utrku čini jednom od najbogatijih konjskih utrka na svijetu.
Melbourne Cup Carnival
Melbourne Cup središnji je događaj šireg festivala – Melbourne Cup Carnivala, koji uključuje nekoliko utrka i društvenih događaja kroz četiri dana: Victoria Derby Day (subota prije Melbourne Cupa) – poznat po vrhunskim utrkama i crno-bijeloj formalnoj modi. Melbourne Cup Day (utorak) – glavni događaj s brojnim slavnim gostima, zatim Oaks Day (četvrtak nakon Cupa) – poznat kao “Ladies Day,” s naglaskom na žensku modu i posljednji Stakes Day (subota nakon Cupa) – obiteljski dan koji zaključuje karneval.
Makbye Diva - hrvatski trag u povijesti Melbourne Cupa
Melbourne Cup kroz povijest bilježi brojne sjajne konje, ali samo jedan nosi status prave legende- Makybe Diva. Ova australska kobila, čiji je vlasnik Hrvat Tony Šantić, postala je fenomen u svijetu konjskih utrka. Kao jedini konj koji je ikad uspio osvojiti Melbourne Cup čak tri puta zaredom, Makybe Diva postala je simbol izdržljivosti, brzine i taktičke briljantnosti, a njena pobjeda inspirirala je obožavatelje širom svijeta.
Uspon i nevjerojatne pobjede
Makybe Diva rođena je 1999. godine u Engleskoj, a kasnije ju je u Australiju doveo Tony Šantić, poduzetnik i uzgajivač tuna. U početku nije pokazivala osobite natjecateljske sposobnosti, ali kroz godine je napredovala, trenirajući pod vodstvom Petera Moodyja i kasnije trenera Leeja Freemana. Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj kombinaciji brzine, izdržljivosti i snage, brzo je postala favorit na australskoj trkaćoj sceni.
Prvi konj s povijesnim rekordom
No, ono po čemu će Makybe Diva zauvijek ostati zapamćena su njene nevjerojatne pobjede na Melbourne Cupu. Od 2003. do 2005. godine, osvojila je ovaj prestižni kup tri puta zaredom, čime je postala prvi konj u povijesti s takvim rekordom. Svaki Melbourne Cup koji je osvojila bio je priča o nevjerojatnoj taktici i spretnosti, a njena pobjeda 2005. godine, kada je prošla cilj s nekoliko dužina prednosti, ostala je jedan od najspektakularnijih trenutaka u povijesti utrke.
Tony Šantić, vlasnik Makybe Dive, rođen je na Lastovu, a kao šestogodišnjak se s obitelj doselilo u Australiju, gdje je postao uspješan poslovni čovjek i vlasnik tvrtke za uzgoj i distribuciju tune. No, njegova strast prema konjima brzo je prerasla u ozbiljan posao. Ulaganjem u trkaće konje, Šantić je imao jasnu viziju – pronaći i razviti konja koji bi ostavio neizbrisiv trag na australskoj i svjetskoj sceni. Makbye Diva ostvarila je njegov san. Tony je uložio puno truda, vremena i resursa u njezine treninge i karijeru, vjerujući u njezin potencijal čak i kad su drugi sumnjali. Za vrijeme njezinih trijumfa, Šantić je često nosio hrvatski dres i prepoznatljive crveno bijele kockice te javno izražavao ponos na svoje hrvatske korijene, čime je stvorio poveznicu između Makybe Dive, Australije i Hrvatske.
Najbolji konj svih vremena
Nakon njezine treće pobjede u Melbourne Cupu, u Australiji je podignut kip u čast ove slavne kobile, a na hipodromu Flemington njezino ime postalo je legendarno. Mnoge ljubitelje konjskih utrka fascinirala je činjenica da je, osim što je briljirala na Melbourne Cupu, Makybe Diva osvojila i druge prestižne utrke. Kao kobilu trkaćih karakteristika i duha rijetko viđenog, obožavatelji i stručnjaci smatraju je jednim od najboljih konja svih vremena.
Nasljeđe i utjecaj
Utjecaj Makybe Dive i dalje živi, ne samo kroz australsku trkaću scenu nego i kao inspiracija za buduće generacije jahača i trenera. Njene utrke emitiraju se i danas, a mnogi smatraju da su njezine pobjede dokazale koliko su talent, naporan rad i strast važni u ovom sportu. Tony Šantić ostaje jedno od najcjenjenijih imena u svijetu konjskih utrka, a njegova posvećenost, kombinirana s nevjerojatnim talentom Makybe Dive, dovela je do stvaranja legendarnog tima. Ova priča o uspjehu Hrvata u Australiji, ljubitelju konja koji je vjerovao u svoju viziju, ostaje inspiracija za sve ljubitelje sporta i priča o pravom spoju strasti, talenta i hrabrosti.
Dress Code i moda
Melbourne Cup poznat je po modnom dijelu, a posjetitelji posebnu pažnju posvećuju svom izgledu. Postoji strogi dress code, posebno za ulaz u VIP sekcije i rezervirane tribine. Muškarci obično nose klasična odijela s kravatom, dok žene biraju elegantne haljine i šešire ili fascinatore (ukrasi za kosu). Victoria Derby Day naglašava crno-bijelu kombinaciju, dok su Oaks Day favoriti pastelne boje i cvjetni uzorci. Tijekom Melbourne Cupa održava se i natjecanje Fashions on the Field, gdje se nagrađuju najbolje odjeveni gosti. Ova modna natjecanja privlače veliku pozornost, sponzore i poznate osobe, jer je to prilika za pokazivanje najnovijih modnih trendova i individualnog stila.
Elizabeth Hurley (59) se pohvalila na Instagramu s ovogodišnjeg Melbourne Cupa, gdje je u sve dane održavanja pokazala da je uistinu prava modna ikona sa stilom i profinjenošću.. Od predivno pastelno žute kombinacije, preko sofisticiranog cvjetnog uzorka do bijele elegancije, pritom poštivajući dress code za određene dane.
Društveni i kulturni utjecaj
Melbourne Cup ima veliki utjecaj na australsku kulturu. Na dan utrke, mnogi radni prostori, škole i tvrtke diljem zemlje prestaju s radom kako bi zaposlenici mogli uživati u događaju. Australci često organiziraju “Cup Day” zabave i okupljanja, a klađenje na ishod utrke postalo je tradicija. Melbourne Cup daleko je više od sportskog događaja – on je dio nacionalnog identiteta i društvenog života Australije. Također je odličan dan za dobrotvorne svrhe, jer mnoge organizacije na taj dan održavaju događaje i prikupljaju donacije. To je izvrsna prilika da se uključite i prikupite novac za dobar cilj.
Tradicija i slavne osobe
Na utrci redovito prisustvuju poznate osobe, političari i članovi kraljevskih obitelji, što doprinosi glamuru događaja. Melbourne Cup često privlači i međunarodne goste, uključujući trkačke ekipe i konje iz Europe, Azije i Amerike, što jača njegovu globalnu reputaciju.
Kontroverze i kritike
Iako je Melbourne Cup vrlo popularan događaj, suočava se i s kritikama vezanim za dobrobit životinja i visok rizik ozljeda za konje. Tijekom godina, organizatori su poduzeli određene mjere za poboljšanje sigurnosti konja i smanjenje ozljeda, uključujući promjene u treninzima i veterinarske preglede.