Mnogi vozači ljute se, kažu da su prevareni jer, premda imaju ENC uređaje, ne dobivaju popust od 50 posto, a također od 1. studenoga nemaju ni najavljeni popust ako u dva smjera kroz tunel prođu unutar 12 sati. Iz Hrvatskih autocesta dobili smo novo tumačenje najavljenog popusta, u kojemu se, među ostalim, kaže:
HAC: Imamo dvije vrste ENC pretplatnog proizvoda
“Prije svega želimo istaknuti da HAC ima dvije vrste ENC pretplatnog proizvoda, i to ENC 21,74 posto za cijelu godinu, i sezonski ENC, takozvani 33,48 posto, za razdoblje od 1. studenog do 31. ožujka. Korisnici ENC-a 21,74 posto za I.A, I. i II. skupinu vozila nakon svakog prolaska tunelom ‘Sv. Ilija’ na svoj ENC račun dobivaju povrat od 50 posto iznosa plaćene tunelarine, a za korisnika osobnog vozila (prva skupina) povrat iznosi 10 kuna. Predmetna pogodnost za korisnike ENC-a 21,74 posto traje tijekom cijele godine.
Korisnici ENC-a 21,74 posto ne ostvaruju besplatni drugi prolazak tunelom unutar 12 sati. U razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka svi korisnici sezonskog ENC-a 33,48 posto imaju pogodnost neplaćanja drugoga prolaska tunelom unutar 12 sati. Izvan navedenog razdoblja, od 1. travnja do 31. listopada, korisnici sezonskog ENC-a 33,48 posto za vozila I.A, I. i II. skupine dobivaju na ENC račun povrat 50 posto iznosa plaćene cestarine za svaki prolazak tunelom.
Korisnici sezonskog ENC-a 33,48 posto ne ostvaruju povrat od 50 posto iznosa plaćene cestarine u razdoblju trajanja sezonskog popusta. Pogodnosti koje se ostvaruju prilikom prolaska tunelom nisu vidljivi na displeju jer on pokazuje cijenu cestarine, dok su predmetne pogodnosti (popust 50 posto i iznos cestarine drugog prolaska tunelom) vidljive na korisničkim računima kao uplate”, objašnjenje je Hrvatskih autocesta.
Zarada osam milijuna kuna
Zanimljiva je statistika o broju vozila koja su prošla kroz tunel od njegova otvaranja 9. srpnja ove godine do danas, te iznos naplaćene tunelarine. Prihod od naplaćene cestarine na naplatnoj postaji Biokovo za korištenje tunela “Sv. Ilija” od puštanja u promet do sada iznosi, naime, 8.079.663,78 kuna bez PDV-a.
Od puštanja tunela u promet do danas kroz njega su prošla 489.032 vozila. Prema tome, tko se želi jeftinije voziti tunelom do 31. ožujka sljedeće godine, mora, uz već postojeći ENC, kupiti još jedan, takozvani sezonski. A za to treba dobro napuniti takuin, jer sezonski ENC košta 1200 kuna. Vozačima se, kažu, prije otvaranja tunela drukčije govorilo.
Miroslav Gaće: Izigrani smo!− Činjenica je da smo izigrani i mi kao lokalna samouprava, koja je stala iza naših sugrađana, a i svi drugi vozači koji se koriste tunelom “Sveti Ilija”. Kad smo se već pomirili s tim i dogovorili se s ministrom Dončićem da ćemo vidjeti koliki će biti promet tunelom, pristali smo na naplatu tunelarine od 20 kuna u jednom smjeru, uz uvođenje popusta za sve korisnike tunela od 1. studenoga do 31. ožujka, bez obzira na ENC. |