StoryEditorOCM
S mora i krajaStočari odahnuli!  

Europa je odlučila, vuk više nije strogo zaštićena vrsta, lovci ga mogu ustrijeliti ako napada stoku

Piše Stanislav Soldo
4. prosinca 2024. - 19:09

Vuk više nije strogo zaštićena vrsta. Ovakva odluka Bernske konvencije obradovala je dalmatinske stočare koji muku muče s napadima vukova na svoja stada. Iako je zaštita vuka „olabavila“, on je i dalje zaštićena vrsta premda ne tako „strogo zaštićena“ kakva je bila do sada.

Nova pravila će stupiti na snagu 7. ožujka 2025. čime će se državama članicama omogućiti dodatna fleksibilnost u upravljanju lokalnim populacijama vukova. S obzirom na to da će vuk i dalje biti zaštićena vrsta, države članice i dalje će morati provoditi mjere očuvanja i upravljanja kako bi ostvarile i održale povoljno stanje očuvanosti populacije vukova, priopćila je Europska komisija.

image
S.Soldo

Ekolozi se bune

Međutim, sa slabijom zaštitom vukova ne slažu se ekolozi i ljubitelji prirode koji tvrde da su se populacije vukova jedva oporavile nakon što su izumrle u mnogim europskim zemljama. Brojni primjeri u svijetu pokazuju da je oporavak populacija vuka doveo do poboljšanja uvjeta u prirodi, ističu ekolozi.

Europska unija već dopušta odgovorno upravljanje vukovima. To znači da jedna od mjera uključuje i odstrjel problematičnih jedinki ako je to potrebno. U Hrvatskoj je na snazi stroga zaštita i kroz mjere prevencije se promovira postavljanje električnih ograda i pasa čuvara. Međutim, u prosincu 2023. godine je Europska komisija predložila slabiju zaštitu vukova pod izgovorom nanošenja velike štete stočarima, stoji u priopćenju WWF-a (World Wide Fund for Nature).

Dunja Mazzocco Drvar, direktorica programa zaštite prirode WWF Adrije rekla je da bi smanjenje zaštite moglo dovesti do produbljivanja društvenih podjela, umjesto da se omogući stvaranje konstruktivnih rješenja.

-Populacije vukova jedva su se oporavile nakon što su izumrle u većem dijelu Europe, a slabljenje njihove zaštite moglo bi sad opet ugroziti njihov oporavak. Ovakva odluka mogla bi samo dodatno pojačati polarizaciju i narušiti povjerenje u napore za učinkovito upravljanje populacijom vukova, istaknula je Drvar.

image

Vukovi napadaju stoku u općini Zažablje

S.Soldo

Suživot s prirodom

WWF smatra kako snižavanje statusa stroge zaštite neke vrste radi političke dobiti nekolicine, a protivno znanstvenim dokazima, dovodi u opasnost desetljeća napora za očuvanje vrsta. Europska komisija bi mogla predložiti promjenu vodeće Direktive o staništima, s mogućim negativnim posljedicama i na druge vrste. Uz to, WWF čvrsto preporučuje da Bernska konvencija prioritizira znanost prilikom donošenja odluka i osigura da se procesi vode dokazima.

 Ivana Selanec, izvršna direktorica Udruge BIOM o smanjenju razine zaštite vuka kaže:

-S obzirom na to da o prirodi ovisimo, suživot s prirodom je jako bitno tema. Ovime smo jasno pokazali koliko je ne razumijemo i zbog toga ćemo morati platiti cijenu. Degradacijom statusa vuka postaje upitna mogućnost isplate odšteta i davanja podrške našim OPG-ovima u traženju načina za suživot s prirodom. Smanjenje zaštite predstavlja izrazito veliki rizik za samu vrstu ali i “nož u leđa” najosjetljivijima – malim i mladim poljoprivrednicima kojima financijska odšteta za štete od vuka i mogućnost korištenja alata za izbjegavanja konflikta znače jako puno.

Ističe da u Hrvatskoj nažalost imamo i primjer čaglja koji jasno pokazuje da se upravljanje vrstama koje žive u čoporu ne može provoditi tako da se vrši odstrel, kao što je to u slučaju, primjerice, kod solitarnih medvjeda ili lisica. Odstrel vukova uzrokuje kontraefekt “rasipanja” čopora na šira područja i time potencijalno uzrokujemo još veći pritisak na naše stočarstvo i širenje na nova područja.

image

Zdenko Barišić stočar iz Zažablja

S.Soldo

Stočari zadovoljni

Za razliku od ekologa koji se protive smanjenju razine zaštite vukova zagovarajući da i dalje budu „strogo zaštićena vrsta“ lokalni stočari su odahnuli. Vukovi su od početka ove godine pričinjavali velike štete stočarima području općine Zažablje. Rastrgali su ždrijebe, magarca, kravu bušu koje uzgaja braniteljska zadruga Goračići na Vidonjama. Zaklali su i stado ovaca na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, Zdenke Barišića na Mliništu a slična je situacija i u drugim brdskim područjima Dalmacije, pa su ovdašnji stočari tražili da se nešto hitno promjeni te zaštiti njihova stoka i djelatnost kojom se bave od napada divljih zvijeri jer se njihova populacija u prirodi značajno povećala.

Stoga pozdravljaju odluku Europske komisije nadajući se da će se brojnost vukova smanjiti pa tako i štete na domaćim životinjama koje su pričinjavali.

Što konkretno za stočare znači da se vuk prekategorizira iz strogo zaštićene vrste u zaštićenu vrstu?

image

Zdenko Barišić i pas kangal koji čuva stoku od vukova

S.Soldo

Hajka na vukove

Prema novim pravilima, vukovi će i dalje ostati zaštićeni, ali bi se mogli ustrijeliti ako pričine štetu, te bi lovačka društva mogla organizirati hajku na vuka i njihovo preseljenje na druga područja gdje ima manje stočara. Najbolji primjer za to je medvjed, koji spada u kategoriju zaštićenih vrsta. Naime, ako medvjed pričinjava štetu nekom pčelaru rušeći mu košnice ili ako plaši planinare ili šetače na nekom području može ga se potjerati dalje a da se ne krši zakon ili plati novčana kazna, dok se vuka do sada kao strogo zaštićenu vrstu nije smjelo dirati.

Vukovi su tako u potrazi za hranom došli u sela. Ne napadaju stoku u nekoj divljini već u naseljenim područjima i samo je bilo pitanje vremena kada će napasti čovjeka.

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. prosinac 2024 19:14