Iz saborskog Kluba Nezavisne liste mladih pozvali su u četvrtak Ministarstvo okoliša da povuče plan zatvaranja odlagališta otpada, izradi novu studiju i da se pri tome ne drži slijepo granica teritorija, inače nam kroz dvije-tri godine prijeti scenarij južne Italije i Napulja
Gradonačelnik Vrgorca Ante Pranić i Tomislav Panenić podsjetili su da je prošle godine donesen nacrt dinamike zatvaranja odlagališta, pa je zbog toga samo u Splitsko-dalmatinskoj županiji zatvoreno pet odlagališta, a da, kako smatraju, nije jasno riješeno gdje će, pod kojim uvjetima i cijenama, taj otpad odlaziti, što stvara probleme i konfuziju.
Pranić je naveo primjer Vrgorca kojemu je na čelu, rekavši da su oni svoje odlagalište morali zatvoriti iako imaju još dvije do tri godine kapaciteta.
„Mjesecima smo tragali za odlagalištem koje će primati naš otpad, a malo tko to želi jer tako sebi smanjuje kapacitet. Na kraju je inspektorat naložio Sinju da primi naš otpad, no, to sad blokiraju građani Sinja zbog kojeg kamioni s našim otpadom ne mogu doći do odlagališta“, kazao je.
Istaknuo je da još uvijek ne znaju uvjete odlaganje otpada u Sinju pa ne može procijeniti koliko će poskupjeti računi Vrgorčana za odvoz otpada, ali je siguran da će se njihov iznos zbog novih troškova morati udvostručiti.
Usporedno s tim, iako su mjesecima upozoravali da će nastati problemi zbog prisilnog zatvaranja odlagališta bez jasnog plana kako to nadoknaditi, inspektori im dijele visoke novčane kazne.
Napominje da je Vrgorcu puno bliže odlagalište u Pločama, ali oni ne žele primati njihov otpad, pa poziva ministra zaštite okoliša Tomislava Ćorića da inspektorat naloži Pločama da primi njihov otpad, kako je to naloženo Sinju.
„Ovo nije problem samo Vrgorca, iste probleme u Splitsko-dalmatinskoj županiji imaju i Hvar, Brač, Komiža, sve turistička mjesta koja za dvije, tri godine neće imati gdje odlagati otpad, a slično se događa i po cijeloj Hrvatskoj. Centar za gospodarenje otpadom nije napravljen, nema ni pretovarne stanice, ali nas se kažnjava“, usprotivio se Pranić.
Resornom ministarstvu zamjera što se obračunava s legalnim odlagalištima dok se uopće ne rješava problem ilegalnih deponija, a ministra Ćorića upitao je i zašto padaju javne nabave spremnika koji su preduvjet za odvojeno prikupljanje otpada.
Panenić je upozorio da će građanima značajno rasti računi zbog udaljenih lokacija odlagališta te da se problem koji sada eskalira u Dalmaciji može preliti na cijelu Hrvatsku, a ministar ne želi odgovarati na jasna pitanja s terena.
Zatražio je stoga da se vrati dozvola postojećim odlagalištima i ubrza gradnja regionalnog centra kako bi se riješio problem otpada.